Saç temizliğinde kullanılan ürünler saçı tahriş ederek bir takım yan etkilere neden olabilir. Bu durum üzerinde çok çalışılmış, hassas ciltler için bir çok şampuan üretilmiştir. Fakat doğru uygulanan şampuanlar da bu olay nadirdir. Aşırı yıkama aşağıdaki sonuçlara neden olabilir:

•  Saç derisinin PH’ı değişebilir: Uygun ph’ lı şampuanlar kullanın.

•  Cilt yüzeyindeki mantar ve bakterilerin tipi ve sayısı değişebilir, bu da kepek ve seboreik egzemaya neden olabilir.

•  Cilt yüzeyindeki sebum (yağ) kaybolur, böylece deri yüzeyinden su kaybı artar.

•  Yağsız cilt aşırı kuruyabilir.

•  Cildin üst tabakasında bulunan boynuzsu hücreler dökülür, bu hücreler derinin su kaybını engellerler ve daha fazla su kaybına neden olurlar. Bu durumda deri saç boyaları ve perma solüsyonlarına daha geçirgen hal alır.

•  Kuru cilt stafilokokus aereusa bağlı enfeksiyonlar gelişebilir..

•  İrritasyona bağlı  temas dermatiti  gelişebilir, bu durumda cilt kuru, kırmızı ve yaralıdır. Bu tablo özellikle şampuanların içinde bulunan surfaktanların cildi kurutması sonucu oluşur.

•  Özellikle dermatit olduğunda yanma duyusuna neden olur.

Seboreik dermatitin oluşmasında sıkça şampuanlar suçlanmaktadır.

Deri problemleri için 7 yorum yapılmış


merve
14 Eylül 2015

Benim başım çok kasiniyor her gün elim sacimda derim.kavlaniyor ve küçük.küçük kepekler dolulyor ne yapmam.lazım lütfen yardımcı olun
Op.Dr.Atilla KAYA
seboreik dermatit olabilir.öncelikle bir dermatologla görüşün

aslı
15 Eylül 2015

20 yaşındayım ve saçlarım çok seyrek ve inceldi doktora başvurdum değerlerim normal genetik olduğunuda düşünmüyorum anne ve babamın oldukça gür saçlarım çok yağlanıyor ve daha çok dökülücek diye korkuyorum sizce ne yapmalıyım
Op.Dr.Atilla KAYA
yağlanma için seboderm şampuan kullanabilirsin.saç kaliteni arttırmak içinde biotin 10 mg alabilirsin

serkan
09 Aralık 2015

Kafam çok kaşınıyor uyuz gibiyim saç derim çok yağlı saçlarım çok dökülüyor mantar mı acaba başımda saç kalmadı ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun
Op Dr Atilla KAYA
dermatologa görünmelisiniz.mantar ,seboreik dermatit vb bir hastalık olabilir

kübra
11 Aralık 2015

Hocam merhaba benim saç diplerimde böyle küçük küçük toplu iğne ucu kadar ser kepek gibi şeyler çıkıyor konazol kullanmam etki eder mi?
Op Dr Atilla KAYA
öncelikle muayene olmanı öneririm.ama olmayacaksan seboderm kullan derim

Abdemin
22 Mayıs 2016

Hocam uzun yıllar özellikle bacak arası kaşık bölgesi olmak üzere tüm ter bölgelerimde mantar var. Doktorum genelde sprey ve krem verdi ancak belki kremler rahatsız olduğumdan düzenli kullanmadım. Ketor al şampuan veya başka şampuan tek başına kullanabilirim gibi geliyor. Ne tavsiye edersiniz?
Op Dr Atilla Kaya
tek başına şampuan yetmez,tedavinizi ciddiye alıp gereken ilaçları kullanmalısınız ve pamuklu çamaşır giymelisiniz

Emrah
21 Nisan 2019

Hocam 19 yaşındayım saçlarım baya kepekli ve çok dökülüyo genetik olduğunu düşünmüyorum anne babamın saçları çok gür kardeşlerimkindede sorun yok ailede sadece bende o sorun var yardımcı olursanız çok sevinirim

admin
22 Nisan 2019

Saçlı deride seboreik dermatit tarif ediyorsun.dermatit için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanızı öneririm.saçınızın dökülmesini önlemek günde 2 tablet xpecia başlayın.
Dr. Atilla Kaya