Göz vücudun en hassas organıdır ve özellikle kimyasallara karşı daha da hassastır. Bu hassasiyet düzeyi kişiye göre değişir, çocuklarda daha belirgindir. Çocuklar ayrıca acı duymaları sebebiyle de aşırı reaksiyon gösterir bu sebeple bebek şampuanları gözü yakıcı kimyasal içermez.

Şampuanlarda kullanılan kimyasal maddeler üzerinde yeterince bilimsel araştırma ve deneme yapılmış maddelerdir ve göze zarar vermesi beklenmez, bu durum genel olarak tüm şampuanlar için söylenebilir. Bazı fazla reaksiyon veren kişilerde banyo sonrası gözlerde kırmızılık olur bu kırmızılık kullanılan şampuana bağıdır ama gözün zarar gördüğü anlamına gelmez. Yani şampuan rahatsız etse de zarar vermez.

Aynı durum anüs, burun, vajina gibi bölgeler için de geçerlidir yani bu bölgelere şampuan girerse rahatsız edebilir ama sorun yaratmaz, yıkamak yeterlidir.

Şampuan göze kaçarsa ne yapılmalı ? O anda yanma yaparak rahatsız eder ancak önemli bir sorun olmaz, bolca duru suyla yıkamak yeterlidir, tabiki bu şekilde rahatsızlık yaşanıyorsa baş yıkanırken gözlerin kapatılması daha basit bir çözümdür.

Anı durum sabun için de geçerlidir ancak sabunun yakıcı etkisi daha abartılıdır ve daha fazla yanma yapar. Yanma daha belirgin olsa da yine zarar verici bir etkisi yoktur geçici şikayetler dışında önemi yoktur. Yine göze sabun kaçtığında bol suyla yıkamak dışında bir şeye gerek yoktur.

Şampuan Göze zarar

Sonuç olarak;

Göze şampuan kaçması rahatsız edici olsa da son derece önemsiz, herhangi bir müdahale gerektirmeyen bir durumdur. Bu durum tüm marka ürünleri için geçerlidir.

 

Şampuan gözlere zarar verir mi? için 4 yorum yapılmış


Alena
23 Kasım 2016

Bu bilgi cok isime yaradi. Cok tesekkur ederim. 🙂

Ayşe Kübra Öğme
03 Aralık 2016

Bu yazıyı kim yazdıysa o kişiye teşekkürlerimi sunarım.Ödevime yardım ettiler

Perihan
25 Ocak 2022

Kızımı bu gün konak şampuanı ile yıkadım malesef bir defa da sabunla yıkadım kızımın gözü çok kötü oldu kızardı gözlerini açamiyor gözüyle ilgili kötü bir şey olur mu

admin
26 Ocak 2022

Merhaba,
sorun olmaz,geçer