Bebekler için özel olarak üretilmiş şampuanlar ,onların hassas ciltlerini tahriş ve alerjik reaksiyonlardan korur ve son zamanlarda bu şampuanlar yetişkinler tarafından da sıkça tercih edilmekte.Bebek şampuanının daha sağlıklı olduğu düşünülse de erişkinler için çok da uygun değildir.

Bebek şampuanlarının özelliklerine bakacak olursak;

Bebek şampuanı dış etkenlere karşı kendini daha koruma yeteneği tam olarak gelişmemiş bebekler için üretilmiştir.

Bebeklerin hassas ciltlerini tahriş etmeden temizler.

Bebeklerin cildinin nemini korumaya yardımcı olur.

Bebek şampuanlarının zararlı kimyasalları içermez.(koruyucu madde,paraben, alkol ve parfüm). Bu yüzden daha sağlıklıdır.

Sabun içermez, deterjan miktarı oldukça düşüktür.

Formülü göz yakmaz.

Yetişkinlerin tercih nedenleri ise;

Erişkin şampuanlarına göre bebek şampuanları daha az kimyasal madde içerir. Bu nedenle cilde ve saç derisine zarar vermez..

Saç derisini nemli tutar.

Saç daha yumuşak olur, tarama işlemi daha kolay olur.

Makyaj temizleme ürünü olarak kullanılır.

Bayanlar yüz temizliği için tercih eder.

Göz makyajı temizliğinde kullanılır.

.Bebek şampuanı kullanımı yetişkinler için uygun olmayabilir. Her gün saçını yıkayan kişiler saçlarını yıpratmamak için bebek şampuanı kullanabilir.Saça yapılan uygulamalar (boya,perma,sık fön vs) nedeniyle sorunlu saçların bakımında yine birey bebek şampuanı kullanabilir.Fakat bebekler için üretilmiş şampuan erişkin bireyin gereksinimlerini karşılar mı? Bu konuyu iyi değerlendirmek gerekir.

Bebek cildi, saç tipi ve saç derisi erişkin bireylerin yapısı ile bir değildir. Bir bebeğin saçlarında kepeklenme, yağlanma, kuruluk yada koparak dökülme gibi sorunlar görülmez. Dış ortamlara çok fazla maruz kalmaması, beslenmesi, stres ve psikolojik sorunlar yaşamaması gibi nedenlerden dolayı bebek saçları ve saç derisinde herhangi bir erişkin sorununa rastlanamaz. Aynı zamanda bebek saç tiplerinde farklılık yoktur. Bebek şampuanları bebeklerin hassas ciltleri ve saç özellikleri göz önünde bulundurularak üretilmiştir.

Bebek şampuanları içeriği nedeniyle erişkinlerin saç temizliği ve sorunlarına çözüm getirmek için üretilmemiştir.İçeriği nedeniyle yıpranmayı önleyebilir fakat saçları korumaz. Herhangi bir onarıcı madde içermez. Deterjan düzeyinin düşüklüğü nedeniyle saç ve saçlı deriyi yeterince temizleyemez. Yağlı saçlarda veya kuru saçlarda istenilen sonuçlar alınamayabilir.Çünkü içeriği bu tür sorunların çözümüne uygun değildir.

Yüz ve makyaj temizliğinde kullanımı yaygındır. Fakat suya dayanıklı ürünlerin kullanıldığı makyajı temizlemede yetersiz kalır.

Bebek şampuanları göz yakmaması ve zararlı kimyasal madde içermemesi nedeniyle göz hastalıklarında da (arpacık,kirpik kepeklenmesi, çapaklanma) doktorlar tarafından göz temizliği için önerilmektedir

Sonuç olarak bebek şampuanları zararlı kimyasallar içermediği için yıpranmış,hasar görmüş saçlara sahip olanlar kullansalar da saçlarının ihtiyaçlarının karşılanmasın da yetersiz kalacaktır.Bu nedenle kişiler saç ve saçlı derisine uygun ve soruna yönelik uygun şampuan ve bakım ürünlerini kullanmalıdır.

 

Erişkinlerde Bebek Şampuanı Kullanımı için 18 yorum yapılmış


zeynep
12 Eylül 2015

benim saçım biraz kalın ama çok kuru sert yumuşak değil kullanmadığım şampuan kalmadı en son bebek şampuanına geçiş yapacağım saçımı nasıl yapıyor sizlere yazacağım bana zararlı olan şeyin sizede zararlı olmasını asla istemem
Op.Dr.Atilla KAYA
bitkisel yağlarla haftada bir bakım yapabilirsin

Kalıp Sabun Seven Vatandaş
27 Mart 2018

Merhaba Hocam, siteniz şampuanlarla ilgili ama bir konu danışacağım. Çeşit çeşit duş jelleri kullandım bugüne kadar en iyisi kalıp sabun yine… Bebekler için kalıp sabunlar var. Onları kullanabilir miyiz? Benim merak ettiğim şey bu PH meselesi. Bebeklerle yetişkinler arasında PH farkı varmış. Etkili temizlemesinin de ötesinde bu PH farkından dolayı çok mu zarar görür yetişkinler? Hocam cevaplarsanız çok sevinirim.
Dr.Atilla Kaya
kullanabilirsiniz,bebeklerin ciltleri daha hassastır.bu nednele sorun olmaz

ahmet
07 Haziran 2018

sac dokulmesine nasil onlem qlirim doktorum
Dr.Atilla Kaya
öncelikle dökülme nedeniniz tespit edilmeli,tedavi nedene göre başlanmalı

Rsrs
02 Temmuz 2018

Cildim hassas ve alerjik bu yüzden bebek şampuanı kullanabilir miyim
Dr.Atilla Kaya
bebek şampuanı erişkinler için değildir.yeterince temizlik sağlayamaz.içeriğinde zararlı kimyasalları içermeyen şampuanları araştırın

Mert
05 Temmuz 2018

Hocam merhabalar ..
İnce ve kuru saçlara sahibim ,eskiden jole kullandığım için gür ve parlak saçlarım ince ve kuru tipe dönüştü ,2 yıldır dökülmem var, ne tür şampuan kullanacağımı bilmiyorum ,4 aydır xpecia tablet kullanıyorum ve aman aman bir sonuç alamadım .Saçlarımı hergün yıkayabileceğim destek bir şampuan önerir misiniz .
Dr.Atilla Kaya
şampuan tek başına saç kalitesini arttırmaz,eğer 4 aylık xpecia kullanımı ve yeterli sonuç alamadıysanız extra sorun varmı araştırmak gerekir.dermatologa görünmelisiniz

Merve
08 Eylül 2018

Saçlarım ince uzun yağlı ve dökülüyor
Dr.Atilla Kaya
saçlarınızdaki yağlanma için climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsiniz.incelik ve dökülme içinde xpecia tablet yada biotin tablet alabilirsiniz.ama dökülme nedeninizin araştırılmasını öneririm.

Anonim
20 Kasım 2018

Saçım uzanıyor hocam ne yapmam gerek
Dr.Atilla Kaya
uzama hızını arttırmak için biotin yada xpecia tablet kullanabilirsiniz

Gulumser
24 Kasım 2018

Merhaba hocam
Kalın saç tellerine sahibim.
Sac uclarım cok sık kiriliyor. Arada bir kendim makas ile
Kiriklari kesiyorum. Kuafore de kestirdiğim halde kiriklarla
Mucadele edemiyorum. 1 gun arayla dogal sampuanla yijiyprun
Ve sac kremi kullaniyorum ardindan. Duzlestirici kullanmam.
Neden kiriliyor merak ediyorum.
Dr.Atilla Kaya
biotin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.kırlmayı önlemek ve saçınızın elastikiyetini arttırmak için biotin tablet kullanabilirsiniz

SERKAN
29 Ocak 2019

Hocam saç dökülmesi var bende banyoda 2 defa zeytinyağlı sabunla ve en son olarak dalin bebe şampuanıyla yıkamaya başladım saça zarar verir mi?

admin
04 Şubat 2019

Hayır, zarar Vezirköprü ama saç dökülmesini nedenini araştırmalısın
Dr. Atilla Kaya

Polat
15 Mart 2019

Hocam ben kan bağışı yaptıktan sonra saçlarım dökülmeye başladı,kan tahlillerine baktırdım bişey çıkmadı saçlarım şuan aşırı yağlı ve seyrek ,ne önerirsiniz?

admin
18 Mart 2019

Kan bağışı sonrası anemi olabilir. Tatili tekrar edin. Aeminiz varsa tedavi başlayın. Ek olarak xpeciatabletde başlayabilirsiniz.
Dr. Atilla Kaya

MAKBULE ERSAVAŞLI
15 Nisan 2019

Saçlarım çok kıvırcık Senede 1 kere kuaföre düzleştirici keratin bakım yaptırıyorum.Sülfatsız ve tuzsuz şampuan kullanmam gerekiyormuş.Bebe şampuanlarında bu özellik olmadığı söylüyorlar doğruluk payı var ise kullanabilirmiyim

admin
17 Nisan 2019

Evet bebe şampuanlarının bazılarında ve bu iş için özel olarak üretilmiş kuaförlerde satılan şampuanlar da var.oralardan da temin edebilirsiniz.

Toprak
30 Nisan 2019

Saçımda sürekli kabuk kabuk kepek oluşuyor ne yapmam gerekiyor?

admin
07 Mayıs 2019

Seboreik dwematit düşğndürüyor.DERMOTTO losyon ve SEBODERM şampuan kullanabilirsin.
Dr. Atilla kaya

Öznur
30 Mayıs 2019

Saçım uzun, ince telli,yağlı ve erkek tipi dökülme
Var doktora da gittim bana hair 360 sprey
Önerdi kullandım saçımda bi farklılık göremedim
Kullama süresi mi yetersiz geldi acaba
Başka bi Öner’iniz var mı?

admin
07 Haziran 2019

Erkek tipi dökülme kronik bir hastalık gibidir,ilaçların düzenli ve sürekli kullanılması gerekir. Saçla ilgili olumlu sonuçları yaklaşık 3 ayda görürsünüz bu nedenle sabırlı olmalısınız
Dr. Atilla kaya