PARLAK ve YUMUŞAK SAÇLAR İÇİN

Saçlarınızın parlak ve yumuşak olması için doğru , kaliteli şampuan ve saç bakım ürünleri kullanmalısınız.Saç ve saçlı deride yağ hoş karşılanmasa da saçın yumuşak ve parlak görünmesinde önemlidir.Normal ölçülerde salgılanan yağ saçın parlak görünmesini sağlar ve saç telini dış etkenlerden korur.Yağ salgısının azaldığı durumlarda saçlar kuru ve solgundur,aynı zamanda kırılmalar artar.

Parlak Saçlar

Saç sağlığını etkileyen faktörlere şöyle bir bakacak olursak:

  • Beslenme alışkanlıkları
  • Sigara kullanımı
  • Az su tüketimi
  • Stres
  • Uyku düzensizliği
  • Vitamin ve minerallerden yetersiz beslenme

Öncelikle yukarda saydığım maddelere özen gösterilmeli.Saçın parlak ve yumuşak olmasını sağlayan kozmetikler geçici çözümdür.Uygulandıktan birkaç gün sonra etkisi geçer.Bu yüzden öncelikle yaşantımıza yönelik alışkanlıkları gözden geçirmemiz ve yeniden düzenlememiz gerekir.

Saçınız  aşırı yağlanmıyorsa her gün şampuanlamanıza gerek yoktur.Her gün şampuanlamak saçlı deriyi kurutur buda saç tellerinin doğal kalkanının bozulmasına neden olur.

Saçların yumuşak olması için önemli noktalardan diğeri  ise saç düzleştiricilerin,maşaların ve fön makinelerinin doğru kullanılmasıdır. Saçı kurutan bu  cihazlar saçın sertleşmesi ve kırılması nedenleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Bu cihazları mümkün olduğunca  az kullanmak en doğrusu ve kullanmadan önce mutlaka saçı ısıya karşı koruyan ürünler kullanmak gerekir.

Duş sonrası saçlarınızın suyunu havlu ile iyice aldıktan sonra geniş dişli bir tarak ile tarayın.Böylece saçlarınızın kökten koparak kırılmasını önlemiş olursunuz..

Yazın  güneşe çıkarken şapka takarak  saçın ve saç derisinin  kurumasını önler ve saçın nemini korur.

Ayrıca saçınızın yumuşak ve parlak olması için doğal yağlardan faydalanabilirsiniz. Doğal yağlar saç derisini besler ve saç tellerini yumuşatır

 

Yorum yapılmamış