Cilt sürekli yenilenen üst tabakası devamlı değişen bir organdır.Bu değişimin arttığı dönemlerde saçta kepek diğer vücut alanlarında döküntüler olur. Bu normal bir süreçtir ancak değişim hızının çok olması da ciddi bir sorundur.saç sorunları hastalıklar içinde en çok görülendir ve dermatitin inflamatuar olmayan hafif bir tipidir.Kepeklenme daha çok  kıllı bölgelerde olur.Hücre değişiminin hızlandığı bahar aylarında kepekte artar.

Yoğun kepekte suçlanan asıl etken mantarlardır ,malassezia furfur, pirosporum adlı mantarın oluşturduğu bir tür mantar iltihabından kaynaklanır.Yoğun kepeğin sebebi seboreik dermatitte olabilir,her iki durum da hastalık olarak değerlendirilir.

Yoğun kepeğin en etkili tedavisi cildin mantardan arındırılması ve cildin yüzeyinin yenilenmesidir.

Bu amaçla kullanılacak şampuanda şu iki madde bulunmalıdır

Climbazole

Climbazol ;En etkili mantar öldürücülerdendir, saçlı deriyi mantardan arındırmada % 100 yakın başarı sağlar.

Zinc pirition ; Saçlı derideki kepeği eriterek alttan canlı ve yeni bir cilt çıkmasını sağlar , kepek sorununda en yaygın kullanılan ürünlerdendir.

Seboderm şampuanda climbazol ve zink pirition optimum dozlarda bulunmaktadır.Dünyada yaygın şekilde kullanılan climbazol son yıllarda Türkiye de de kullanılmaya başlanmıştır.

Sonuç olarak ;

Kepek sorunuyla baş etmede kullandığınız ürün yetersiz kalıyorsa içeriğinde climbazol ve zinc pirition içeren şampuan kullanılmalıdır.Türkiyede climbazol ve pirition içeren şampuan seboderm şampuandır.

Yoğun Kepek İçin Şampuan için 1 yorum yapılmış


güven
12 Temmuz 2016

Hocam kolay gelsin,
Benim sorum şudur ki saçımda sürekli kepek var yani yoğun kepek te denilebilir.
Aynı zamanda cok olmasa da kaşıntı yaratıyor.
Seboderm mi kullanmalıyım yoksa Ketoral mi ?
Op Dr atilla Kaya
seboderm kullanabilrsin.içerik günlük kullanıma daha uygun ve climbazol yeni bir molekül olduğu için direnç gelişmediğinden daha iyi sonuç alınıyor