Normalde saçın belli bir yağ dengesi vardır, bu dengenin bozulması sabah akşam yıkama ihtiyacı duyacak kadar yağlanmaya yada sıkıntı yapabilecek düzeyde kuruluğa sebep olabilir.

Saçta aşırı yağlanma sebepleri
Kişinin yağ metabolizması ; çok sivilce çıkaran insanların metabolizmaları farklıdır ve saçlar kısa sürede yağlanır, aşırı derecede rahatsız etmiyorsa yağlı saçlar için önerilen şampuan yada saçı kısmen kurutan sabun kullanımı yeterli olur.

Yağlı Saç İçin Çözüm

Yağlı egzama ;
Genellikle mantar kaynaklıdır ek olarak büyük parçalar halinde kepek te vardır. En etkili çözüm climbazol ve zink pyrition içeren şampuan kullanımıdır ancak hastalık bulguları çok şiddetliyse ek olarak seboreik dermatit ilaçları kullanmak gerekir. Bunların çoğu kortizonlu ilaçlardır ve kullanımda dikkatli olmak gerekir, kortizonlu ilaç kullanılacaksa kısa sürede kesmek gerekir yoksa ciltte incelme ve saç dökülmesi yapabilir. Bunların yerine yan etkisi olmayan bitkisel kortizon ( fito steroid) meyan kökü extractı içeren dermotto benzeri ilaçlar kullanmak daha akıllıca yaklaşım olur.

Mantar ;
Kafada normalde yaşayan ve hastalık yapmayan mantarların yoğunluğu arttığında saçta yağlanma artışı olabilir bu durumda antimantar etkili climbazol içeren şampuan kullanılmalıdır.

Saç dökülmesi ;
Saç dökülmesinin başladığı dönemde saçlar aşırı derecede yağlanır bunun sebebi net izah edilememiştir. Saç sayısı azalırken yağ salgısı azalmadığı için her bir saç başına düşen yağ miktarı artar en mantıklı izah budur. Tedavide saç dökülmesi tedavisi yeterli olmaktadır.

Yağlı saçlara etkili şampuanlar ;
Düşük doz aktif madde içeren market tipi ürünlerdir, yağlanmanın hafif olduğu durumlarda kullanılır.

Aşırı yağlanma saçı dökermi ;
Aslında bu soru “yumurtamı tavuktan çıkar tavukmu yumurtadan çıkar” gibi cevabı çok net olmayan bir sorudur ve aşırı yağlanmaya sebep olan temel hastalığın saçı dökebileceği düşünülür.

Yağlı Saçlar İçin için 2 yorum yapılmış


Sena
01 Aralık 2019

Zoretenin 30 mg sivilce ilacı kullanıyorum 3.aydayim saçlarım çok fazla dökülüyor doktorum normal olduğunu söyledi ama ben çok korkuyorum saçımın yarısı gitti gibi hissediyorum saç dökülmesi dışında bir sıkıntım yok bu sorun için ilacı bırakmali mıyım yoksa önüne geçebilcegim bir şey var mı lütfen yardımcı olur musunuz çok korkuyorum

admin
02 Aralık 2019

Sivilce ilaçları biotin sentezini engelleyerek biotin eksikliğini bağlı saç dökülmesine neden oluyor. Bu nedenle dışardan takviye biotin almalısınız. Günlük HP 10mg biotin tablet almalısınız.
Dr. Atilla Kaya