Seboreik dermatit saçlı derinin en çok şikayete sebep olan kronik bir hastalığıdır vücudun diğer bölgelerinde görülse de en sık görüldüğü bölge kafa derisidir. Saçlı deride kızarıklık,büyük parçalar halinde kepeklenme, kaşıntı ve ıslaklık hissi gibi şikayetler yapar.Hastaların % 60 -80 kadarında hastalığın etkeni olarak mantar (massezia furufur) tespit edilir % 20-40 kadarında net bir sebep bulunamaz.Bilimsel deneylerde mantar varlığı araştırılsa da pratikte mantar araştırması yapılmadan ilaç ve şampuanlar verilir.

En önemli sebep mantarlar olduğu için kullanılacak şampuanda mutlaka mantar öldürücü (climbazol,ketokonazol vs) bulunmalıdır,ek olarak kepeği eritecek zink pirition veya benzeri ürün selenyum sülfit bulunmalıdır.Mantar ilaçları içerisinde en etkilisi climbazol denilen aktif maddedir.

Yağlı egzama için üretilen şampuanların büyük çoğunluğu şampuan özellikleri azaltılmış daha çok ağır kokulu ilaç formunda üretilmektedir ve haftada 2 defadan fazla kullanılmaz hatta 2 defa kullanmak bile hastayı rahatsız edebilir oysa aynı maddelerle birlikte kaliteli şampuanların genel içeriğiyle birlikte yapılan şampuanlar rahatsız etmeyeceği için günlük kullanılabilir ve bu sayede tedavi edilen yağlı egzama tekrar oluşamaz.

Yağlı egzama (seboreik dermatit) için şampuan seçerken içeriğinde mutlaka climbazol veya benzeri mantar ilacı, zink pyrithion veya selenyom sülfit (pis kokulu olduğundan tercih edilmez) olmalı ve günlük kullanımda ek bir şampuana ihtiyaç duyulmayacak kadar kaliteli olmalıdır.

Yağlı egzama tedavisi ağır olgularda sadece şampuanlar yeterli gelmez diğer bilimselliği kanıtlanmış ürünlere ek olarak kullanılmalı ve cilt rahatladıktan sonra hastalığın tekrar etmemesi için şampuanla devam edilmelidir.Bilimselliği kanıtlanmış ürünler arasında en az yan etki yapan dermotto losyonu araştırmadan hangi ürünü kullanacağınıza karar vermemelisiniz.

Özetle; seborik dermatit hafif ve orta düzeyde ise doğru şampuanla tedavi edilebilir ve tekrarı engellenebilir ancak ağır olgular losyonla tedavi edilmeli ve tekrarını engellemek için seboreik dermatit için önerilen şampuan kullanılmalıdır.

Seboreik Dermatit’e Özel için 4 yorum yapılmış


ismet erdem
20 Mayıs 2014

hocam bu yağlı egzama şampuanını sürekli kullansam hastalığın tekrarını önlermiyim sürekli azıp duruyor
Nesrin AKÇA
Yağlı egzama tedavisini yapın cildiniz düzeldikten sonra yağlı egzamanın idame tedavisinde önerilen climbazol içeren şampuanlardan kullanın böylece yeniden alevlenme ihtimalini çok azaltırsınız.

Mahmut
12 Şubat 2016

Hocam merhabalar, saç derimde kızarıklık, kepeklenme, ağır bir koku, ele gelen hafif ıslaklık şikayetleri mevcut, herhalde saç egzaması var. Senelerdir bu durumdan sıkıntılar çekiyorum, bana hangi şampuanı önerebilirsiniz acaba?
Op.Dr Atilla KAYA
şikayetlerinin şiddetine göre haftada 2-4 defa dermotto losyon ve climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsiniz

eda
14 Ocak 2017

hocam bende de egzama var ben şampuan olarak bebek şampuanı kullanıyorum bir zararı var mı?
Dr atilla Kaya
egzama varsa bebek şampuanı etkisiz kalır.climbazol içeren şampuan kullanmalısın

BARIŞ
06 Şubat 2017

Hocam bunları devamlı kullanmak saça zarar verirmi zamanla dökülme veya saçta incelme olurmu?
Dr Atilla Kaya
seboderm günlük kullanıma uygundur.sürekli kullanabilirsin