Seboreik dermatit diğer adıyla yağlı egzama saçlı derinin en çok şikayete sebep olan hastalığıdır. Hastaların % 60 kadarında hastalığın etkeni olarak malessezia furfur adlı mantar tespit edilir % 40 kadarında net bir sebep bulunamaz ve daha çok alerji benzeri reaksiyon olduğuna karar verilir. Bilimsel deneylerde mantar varlığı araştırılsa da pratikte mantar var mı diye araştırma yapılmadan ilaç ve şampuanlar verilir.

En önemli sebep mantarlar olduğu için kullanılacak şampuanda mutlaka mantar öldürücü (climbazol, ketokonazol vs) bulunmalıdır,ek olarak kepeği eritecek zink pirition veya benzeri ürün selenyum sülfit bulunmalıdır. Mantar ilaçları içerisinde en etkilisi climbazol denilen aktif maddedir.

Seboreik Dermatit

Seboreik dermatit için üretilen şampuanların büyük çoğunluğu şampuan özellikleri azaltılmış daha çok ağır kokulu ilaç formunda üretilmektedir ve saçı çok kuruttuğu için haftada 2 defadan fazla kullanılmaz hatta 2 defa kullanmak bile hastayı rahatsız edebilir oysa aynı maddelerle birlikte kaliteli şampuanların genel içeriğiyle birlikte yapılan şampuanlar rahatsız etmeyeceği için günlük kullanılabilir ve bu sayede tedavi edilen yağlı egzama tekrar oluşamaz.

Seboreik dermatit için şampuan seçerken içeriğinde mutlaka climbazol veya benzeri mantar ilacı, zink pyrithion veya selenyom sülfit (pis kokuludur) olmalı ve günlük kullanımda ek bir şampuana ihtiyaç duyulmayacak kalitede olmalıdır.

Yağlı egzama tedavisi ağır olgularda sadece şampuanlar yeterli gelmez diğer bilimselliği kanıtlanmış ürünlere ek olarak kullanılmalı ve cilt rahatladıktan sonra hastalığın tekrar etmemesi için şampuanla devam edilmelidir.

Seboreik Dermatit İçin Şampuan; Bu hastalığın tedavisi için Türkiye’de eczanelerde satılan markalar şunlardır; ketoral, seboderm, konazol dur. En bilinenleri bunlardır. Bu şampuanlardan ketoral ve konazol ketokonazol içerirken sebodem climbazol içermektedir. Yukarıda da bahsedildiği gibi bu aktif maddeler içerisinde en etkilisi climbazoldür.

Yağlı egzama şampuanlarla düzelmeyecek kadar ileri düzeydeyse ek olarak ek olarak dermotto losyon veya benzeri bitkisel kortizon içeren losyon kullanılmalıdır.

Seboreik Dermatit İçin Şampuan için 10 yorum yapılmış


Rabia
20 Ağustos 2015

Iyi gunler saclarim cok kuru ama kepek sorunu yasiyorum kullandığım kepek sampuan sac derimden arinmiyor sac diplerim de yanma var ne tur sampuan kullanmam gerekiyor kepekten saclarim cok dökülüyor hangi sampuan kullanma gerekir yardimci olursaniz sevinirim
Op.Dr.Atilla KAYA
kepek için seboderm şampuan kullanabilirsiniz.kuruluk içinde badem yağı ile bakım yapabilirsiniz

Emin
30 Ekim 2015

hocam bu hastalık 2. oluşu 1. kabuklanmaydı 10 günde geçtı bu sefer ise kabuklanma deilde saç derisi altında beyazlık var burnumun kenarları kızardı ve kulağımın içi ise yara oluyor ne tavise ediyorsunuz.
Op.Dr.Atilla KAYA
öncelikle dermatologa görün,yeni birşeyler eklenmiş olabilir var olan şikayetlerine

ahmet
07 Eylül 2016

hocam bende seboreik dermetit denilen hastalik var daha once
doktor gittim kadolin ve ketoral sampuan verdi cok fazla
etki etmedi birde kulagimin icinde kabuklanma var yardimci
olursaniz sewinirim
Op Dr Atilla Kaya
seboreik dermatit için Dermotto losyon ve seboderm şampuanı denemenizi öneririm.şikayetinizin şiddetine göre haftada 2-4 kez önce losyonu sürün 3-4 saat bekletin sonra sebodermle yıkayın.şikayetleriniz bitince dermotto losyonu bırakın,yıkanma sıklığınıza göre haftada 1-2 defa sebodermle yıkamaya devam edin ki tekrar seboreik dermtit oluşmasın.kulağınıza da losyon uygulayabilirsiniz

hasan
25 Aralık 2016

Hocam Saç dibinde pullanma oluşuyor sakallarımın faullerin altındada çok az oluşuyor ne yapmam lazım bi önere verebilirimisin
Dr Atilla Kaya
climbazol içeren şampuan kullanabilirsin

Erdem
09 Ağustos 2017

Hocam bende aşırı yağlanma ve kaşıntı problemi var. Günde 2 kere yıkamama rağmen yağlanıyor. Doktora gittiğimde sebore var dedi ketoral şampuan verdi hiç bir etki yapmadı. Ve kaşıntı olduğunda ve yıkamazsam aşırı dökülme oluyor. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim. Şuan minoxil sprey ve şampuanı kullanıyorum. Tablet olarakta xpecia kullanıyorum..

admin
15 Ağustos 2017

Merhaba, öncelikle Climbazol içeren şampuanları tercih etmelisiniz, eğer 2 hafta içinde sonuç almazsanız Dermotto TTO haftada iki gün kullanın ve de en az iki saat saç derisinde bekletin. Buna ek olarak da biotin tablet kullanabilirsiniz.

Cihan
12 Kasım 2017

hocam saçlarım aşırı derecede yağlaniyor ve kepekleniyor. Dökülmerhaba de var saçlarım baya seyreldi. Ketoral konazol seboderm vb kullanmama rağmen hiç etkisi olmuyor. Ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun.
Dr.Atilla Kaya
seboreik dermatit olabilir.dermotto losyonla birlikte sebodermi düzenli kullan.

hly
29 Mayıs 2018

merhabalar benimde sac derimde Kabuk seklinde kepeklenme var ve Ben kasidikca kaniyor bu durum kulagimin arkasinada atmis durumda kabuk seklinde soyuluyor sizce ne tavsiye edersiniz bu dediginiz sampuan ve losyonu kullanirsam gecer mi ?
Dr.Atilla Kaya
seboreik dermatit tarif ediyorsunuz,dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz

Sibel
19 Mart 2019

Hocam seboraik dermatit sorunum var.ketoral kullanıyorum bir faydası yok
Burnumun kenarı da kızariyor kullanıyor.ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz?

admin
19 Mart 2019

Dermotto losyonu tüm egzamalı alanlara uygulayabilirsiniz, Sen saat bekletip seboderm şampuanla yıkayın. Ayrıca burun kenarlarına pruzon pomat da kullanabilirsiniz.
Dr. Atilla Kaya