İnsan sağlığı ve bakımı için geliştirilen ürünler uzun araştırmalar sonucu kullanıma sunulur ve olabilecek zararlar önceden kestirilerek önlenmeye çalışılır.Her ne kadar şampuanların içinde zararlı kimyasallar olsa da bunlar insan sağlığına zarar vermeyecek düzeylerde tutulur,özellikle güvenilir firmalar bu tür zararlı olabilecek maddeleri kullanmaz.

Şampuanlardaki bu zararlı olabilecek maddeler SLE,SLSE,paraben gibi kimyasallardır ancak zararları konusunda kesin olmayan bilgiler vardır yani bu dozlarda zararlı oldukları kesin değildir.

Kaliteli ürünlerde genellikle bunlar kullanılmaz diğer bir deyimle güvenilir markaların ürettiği kaliteli şampuanlar insan sağlığına yada saça zarar vermez hatta tam tersi yararları da olur.

Sonuç olarak genel olarak değerlendirildiğinde saç temizliğinde “sabunmu kullanılmalı yoksa şampuanmı kullanılmalı” sorusunun cevabı “şampuan kullanılmalıdır” şeklinde olur çünkü sabun iyi temizlese de saçlı derideki yararlı tabakayı kaldırır, saçı fazla kurutur ve parlaklığını alır.

Bazılarınızın aklından “Ayşe teyze 80 yıldır sabun kullanıyor ama saçları genç kızlarınki gibi” gibi bir düşünce geçebilir ama unutmayın sizin o Ayşe teyze saçına zararlı hiçbir kuaförlük hizmeti almamıştır, doğal etkilerden koruyan baş örtüsü kullanmıştır ve doğal olarak saçları yıpranmamıştır.

Yorum yapılmamış