Öncelikle şampuanlarla tüm saç dökülmesi sorunları çözülmeyeceğini bilmelisiniz. Sadece kırılma, aşırı kepek, seboreik dermatit, yağlanma gibi sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi problemleri tıbbi şampuanlarla önlenebilir. Örnek erkeklerde görülen genetik saç kökü ile alakalı dökülme ise tıbbi şampuanlarda hiç bir imkan sağlayamaz.

Saç Dökülmesi İçin Şampuan Markaları

Marketten Alınan Şampuanlar Beklentiyi Karşılamaz
Öncelikle markette satılan şampuanları ele alacak olursak saç dökülmesini önleyici faktörleri yoktur. Bazı markalar kısmen kepek önleyici etkisi olup, onlarda hafif kepek sorunda kullanılır. Aşırı kepek için herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Tıbbi Şampuanlar Kısmen Faydalı Olur?
Özellikle eczanelerde satılan şampuan markaları tıbbi şampuan olarak geçmektedir. Çünkü içerisinde ilaçlarda kullanılan bilimsel maddeler yer almaktadır. Bu maddeler saçlarımızda dökülmeye neden olan sorunları ortadan kaldıracağı için kısmen etkili olacaktır. Fakat tüm dökülme türlerinde etkili olmaları imkansızdır.

Mantar Öldürücü Şampuanlar İle Kepeği Önleyin
Kepek sorunu özellikle kafada mantar probleminden ortaya çıkmaktadır. Aşırı kepek sorunu halini aldığında tek başına saçların dökülmesine yeterli olmasa bile kalite kaybına neden olmaktadır. Bunun için içerisinde ketokozanol yada climbazol gibi etkin maddeleri içeren şampuanlar kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz markalar olaral Seboderm, Zetion, Konazol, Ketoral, Nizoral gibi ürünler bulunmaktadır. Fiyatları 10 ile 30 TL arasında değişen bu ürünler ile kepeğe kesin çözüm bulursunuz. Çünkü içerisinde yer alan madde mantar öldürücü olup, kepeğe neden olan mikropları kafanızdan yok edecektir.

Biotin İle Saçlarınızı Güçlendirin
Saçlar dökülmeden önce kalite kaybına ve incelmeye maruz kalırlar. Bu sorunu farkedip önlem aldığınızda dökülme önlenebilir. Bunun için saçlarınızın kalitesini artırmak için içerisinde Biotin, Saw Palmetto, B7 Vitamini, LSSR olan ürünleri tercih etmelisiniz. Çünkü saçın vitamin ihtiyacını karşılayan bu bilimsel maddeler kırılarak dökülmelerin önüne geçecektir.

Genetik Saç Dökülmesi İçin Şampuan İşe Yaramaz
Yukarda saydığım sorunlar genelde saç derisi ve saçların kalitesi ile alakalı ortaya çıkan dökülmelerdi. Şimdi aktaracağım dökülme türü ise erkeklerde görülen sorunun %95’lik bölümüne tekabül etmektedir. Halk arasında ailesel dökülme olarak bilinen AGA (Androgenetik) Genetik Saç Dökülmesi kalite, kepek vs ile alakalı olmayıp direkt olarak saç kökü ile alakalıdır. Saç köküne zarar veren DHT hormonu baskılanmadığı sürece önce kalite kaybı ile ortaya çıkar ve tepe kısmında açılma meydana gelir. Uzun süre önlem alınmadığında ise saç mineleri ölür ve yeni saç üretemezler.

Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?
Ailesel saç dökülmesinde hiç bir şampuan tek başına yeterli gelmeyecektir. Fakat tedaviye ek olarak yine kalite artışı sağlayan şampuan yada biotin kullanılmalıdır. Genetik dökülmesi olan insanlar Procapil, Minoxidil, Finasterid gibi maddeleri içeren sprey yada tabletleri kullanarak DHT hormonunu etkisiz hale getirmelidir. Dediğim gibi DHT hormonunu bu ürünlerle baskılarken biotin yada biotin içeren şampuanlar ile saçlarınızın kalitesi ve uzama hızına katkı sağlarsınız.

Saçkıran Şampuanı İşe Yarar mı?
Yukarda yer alan sorunlarda kalite kaybı ve genetik dökülmeye karşı şampuanı konu ederken şimdi ise farklı bir dökülme olan ve özellikle aşırı stres altında olan insalarda ortaya çıkan Saçkıran’ı ele alalım. En çok sorulan sorulardan biride saçkıran için hangi şampuanı önerirsiniz olmaktadır. Şaçkıran hiç bir şekilde şampuan ile tedavisi mümkün değildir. İlk etapta %50 başarı oranı bulunan sarımsak tedavisi uygulanmalı 2 ay içinde sonuç vermezse diğer tedavilere geçilmelidir. Ama şampuan ile saçkıran tedavisi olmayacağını bilmelisiniz. Moralinizi yüksek tutun en önemli ilacı moraldir.

Saç Dökülmesini Önleyen Şampuan Markaları için 2 yorum yapılmış


Ozan
20 Haziran 2018

Saclarimiz hem yağlı hem çok kırılgan elimle degdigimde bile dökülme oluyor yardımcı olur musunuz
Dr.Atilla Kaya
kırılganlığı önlemek için günlük 5 mg biotin kullanabilirsiniz.yağlanma içinde seboderm şampuan kullanmanızı öneririm

admin
15 Eylül 2018

bilimselliği kanıtlanmış bitkisel extractlardan oluşur.saç dökülmesi üzerine etkilidir.ve saça yönelik tüm vitamin,mineral ve diğer elementleri içerir.sorunuza yönelik kullanım şekli değişir

Dr.Atilla Kaya