Saç DökülmesiSitemizin asıl amacı sampuanları bilimsel olarak inceleyip tarafsız olarak yorumlamak olsada saç sağlığı ve bakımı konularındada sizleri aydınlatarak bilgi sahibi ve önlem almanızı amaçlıyor. Günümüzde en ciddi saç sağlık sorunlarından birisi olan saç dökülmesi ilerleyen teknoloji ile bazı durumlarda özenle üretilmiş şampuanlarla bile önlenebilmektedir. Peki bir şampuan saç dökülmesini nasıl önler derseniz saç kalitesini artıran biotin içeriği ve saw palmetto özütü içeren ürünleri güvenle tercih edebilirsiniz. Tabiki bunlar şampuan olsada ilaç statüsünde olması nedeniyle genelde üreticinin resmi satış sitesi ve eczanelerde satılır.

Genetik saç dökülmesi

Şu tanımlamalar da kullanılır; erkek tipi,aileselgenetik,AGA,andro genetik alopecia

Erkeksaç dökülmelerinin % 95 gibi ciddi bir kısmını oluşturur.Diğer nedenleri(guatr gibi hormonal hastalıklar,ilaç kullanımı,travmalar,traksiyonel) ancak geriye kalan % 5 lik kısmı oluşturur.Saç kaybı 40 yaşında bir erkekte % 50-60 oranında görülürken 60 yaşında bu oran % 100 e yaklaşmaktadır.Saç dökülme miktarı kişiye göre çok değişmekle birlikte cildin kırışması gibi yeterince yaşayan her insanın başına gelecektir.Erkek tipi saç dökülmesi bayanlarda görülen saç dökülmelerininde % 50 lik kısmını oluşturur.

Erkek tip dökülmeler genellikle erkeklik hormonlarının en yüksek olduğu 20 li yaşlarda başlar ve 30 lu yaşlara kadar yoğun bir şekilde devam edebilir.

Bilimsel olarak nedeni kesin olarak izah edilebilmiş tek dökülme şekli budur,sebebi net olarak tarif edilebildiği için tedavide başarı yüzdesi çok yüksektir.Doğru tedaviyle % 94 tama yakın durdurulabilir.

Belirlenmiş tek neden DHT dir,testosteron hormonundan oluşturulur oluşan bu hormon duyarlı bölgeler olan tepe ve ön kısımdaki köklerde tahribat yapar ve kökü zamanla zayıflatarak öldürür.Genetik dökülme birden olmaz saçlarda kalite kaybıyla başlar saç telleri incelir,cansızlaşır,uzama yavaşlar daha da cılızlaşarak kalıcı olarak dökülür bu sürece minyatürizasyon denir.Tedavi edilmezse minyatürizasyon tamamen kelleşme ile sonuçlanır.Tam kelleşme olduğunda kıl kökleri ölmüş (fibrozis) olarak kabul edilirki bu seviyeden sonra ilaç tedavisi etkisiz kalır.Bu sebeple yüksek başarı için olabildiğince erken dönemde tedaviye başlanmalıdır.

Genetik dökülme tedavisinde kullanılan bilimsel maddeler;Procapil (hairforte), finasterid (propecia) ve minoxidil (rogain)dir,bitkilerden bir tek saw palmetto özütünün (LSSRE) etkinliği kanıtlanmıştır,bunlarla yapılan tedaviye ek olarak mutlaka olması gereken diğer maddeler B7 vitamini(biotin), B5 vitamini (pantotenat) .Bu ilaçlarla ilgili ayrıntılı bilgi ilgili linklerde incelenmiştir.

Kadın tipi saç dökülmesi

Kadınlarda görülen dökülmenin yarısı genetiktir ancak yarısı da bu tür yani telogen effluviumdur.Kadın tipi dökülmenin sebebi tam olarak aydınlatılabilmiş değildir.

Kansızlık (anemi),biotin eksikliği,guatr gibi hormonal hastalıklar,menopoz,çeşitli ilaç kullanımı,stres,gebelik,doğum,emzirme gibi bir çok suçludan söz edilmektedir ama genellikle net bir sebep ortaya konamaz.

Sebebi tanımlanamadığı için genel olarak geniş içerikli tedavi başlanır bölgesel olarak % 2 prokapil veya % 2 minoxidil kullanılır.Procapile ek olarak içeriğinde demir,çinko,keratin,sistin,biotin,pantotenik asit,folik asit,ginkgo biloba gibi ürünler içeren tabletler kullanılır.

Kadınlarda görülen erkek tipi dökülmede sebep DHT olduğu için erkeklerdeki gibi tedavi planlanabilir.

İleri yaş kadınlarda yani menopoza bağlı saç kalite kaybı ve dökülmelerde bölgesel ürün kullanmak yerine yukarda yazan maddelere ek olarak azalan östrojen hormonunun yerine konabilen isoflavon içermelidir.

Saç dökülmesinde şampuan seçimi;

Yukarda da bahsedildiği gibi sadece şampuanla saç dökülmesi tedavisi yetersi kalacaktır ancak yinede seçim yaparken şampuan içerinde şunların varlığı araştırılmalı ve yoğunluğundan da emin olunmalıdır.

Dökülme üzerine etkili saw palmetto ve tercihen saw palmettonun aktif formu olan LSSRE

Biotin (B7 vitamini);saç kalitesini ve uzama hızını artırır,biotin eksikliğinden kaynaklanan dökülmeleri tedavi eder

Pnatotenat (pantotenik asit,B5 vitamini) provitamin şeklinde olmalıdır;kırılarak dökülmeleri engeller ve anagen fazını uzatır,saç beyazlamasını geciktirir.

Saç dökülmesi için şampuan araştırırken sawpoo şampuanı araştırmadan karar vermeyin.

Saç dökülmesi hakkında daha fazla bilgiye erişmek istiyorsanız, konuyu baştan sona öğrenmek istiyorsanız yandaki linkten ulaşabilirsiniz. http://www.sacdokulmesitedavisi.net

Saç Dökülmesi için 3 yorum yapılmış


belma
29 Kasım 2017

merhaba
bir bayan olarak saçlarımız azalmasından dolayı çok üzgünüm.
guatır rahatsızlığım olması nedeni ile 100 lük levetron ve yüksek tansiyon ilacı (delix 5mg pulus)kullanmaktayım.
saçlarımda aşırı dökülme oldu özellikle tepe kısımda. sawpoo kullanmam uygunmu değil ise şampuan ve dökülme için önerilerinizi gönderirmisiniz lütfen.
iyi günler
Dr.Atilla Kaya
sawpoo kullanabilirsiniz.ama troid sorunlarında biotin desteği almak gerekiyor.HP10 mg biotin kullanabilirsiniz

dilek
13 Ocak 2018

merhaba, 22 yaşındayım yaklaşık 7-8 yıldır saçlarım dökülüyr. 6 ay önce gittiğim doktor dökülmenin genetik olduğunu ve erkek tipi dökülme olduğunu söyledi, prp önerdi yaptırdım son iki seansım kaldı ama çok etkili olmadı dökülmeyi çok az azalttı. Açıkçası pek umudum kalmadı artık. Ne yapmamı önerirsiniz? şimdiden teşekkürler..
Dr.Atilla Kaya
genetik dökülme tedavisinde düzenli hergün ürün kullanmak gerekir.hairforte sprey ve xpecia tablet başlamanızı öneririm.prp para tuzağından başka birşey değildir

MUHARREM
09 Temmuz 2018

Merhabalar;
Hocam ben cumartesi günü saç analizi yaptırdı.
orda ki bayan hairorte sprey 2 mh hp ve seboreik şampuan önerdi.
Sizce bu şekilde mi ürünleri kullanmalıyım.Yada sprey ve xpace tablet yeterlimidir.Bu arada sawpo şamouanda kullanıyorum.
Dr.Atilla Kaya
hairforte sprey ve xpecia tablet daha iyi olur.eğer saçlı derinizde yağlanma varsa bu nedenle seboderm önermiştir.