Pedikap sadece şampuan değil  saç biti diğer deyimle baş biti tedavisi için geliştirilmiş bir settir. Diğer bit ilaçları gibi sadece tedavi değil aynı zamanda 1 yıl boyunca yeniden bitlenmeyi engelleyecek şekilde planlanmıştır. Pedikap şampuan içeriği oluşturulurken bebekler dahil her yaş gurubunda güvenle kullanılabilecek şekilde olmasına dikkat edilmiştir. Bir diğer özelliği ise baş bitinin en sık görüldüğü yaş gurubu olan çocuklarda göz yakmayacak şekilde hazırlanmıştır. Baş bitinin tedavisinde sprey kullanmadan da kullanılabilir ve ayrıca 2 haftada bir defa kullanılarak yeniden bit oluşumuna engel olur.

Bit Şampuanı

Pedikap Şampuan ;

İçreriğinde dimetikon, Cyclopentasiloxane (Siklomethicone), Sodiumlaurethsulphate, Cocamidopropyl Betaine vardır. Bunlardan asıl etkili olan aktif madde dimetikondur ve uygulandığı alanda bitlerin % 100 ünü öldürmektedir. Diğer maddeler dolgu maddesi, köpürtücü, genel temizlik sağlayıcı özelliğe sahip maddelerdir. Aktif madde dışındakilerin baş biti tedavisinde yeri olmadığı için daha çok içerikteki dimetikondan bahsedilecektir.

% 4 Dimetikon ; Baş biti tedavisinde kullanılan 3 gurup ilaçtan en güvenilir olanıdır ve doğru şekilde kullanılması halinde tüm kullanıcılarda % 100 başarı sağlamaktadır. Bit tedavisinde kullanılan spreyler de de kullanılmaktadır. Bit şampuanlarında en etkili formülün bu olduğu bilimsel çalışmalarda gözlenmiştir. Buna bağlı olarak eskiden beri kullanılan zehir içerikli ilaçların kullanımı ciddi düzeyde azalmış ve artık bırakıma düzeylerine gelmiştir.

Pedikap Şampuan Etkisi ;

Kafa pedikap şampuanla yıkandığında bitler, yavruları ve yumurtaları da ıslatılmış yani etrafı bu sıvıyla kaplanmış olur. Yıkama suyu buharlaşır ve geride dimetikon kalır. Geride kalan bu aktif madde biti çepeçevre sarar ve bit nefes aldıkça solunum borusunu tıkayarak nefessiz kalıp ölmesini sağlar. Yavru haldeki yavşaklar da aynı şekilde ölür ancak yumurtalar doğum süresine göre yeterince etkilenmeyebilir bu sebeple bir hafta on gün sonra yumurtadan çıkabilecek yavşaklar için ikinci defa kullanması önerilir. Dimetikon fiziki etkili olduğu için sonuç mutlaktır. Parazit mutlaka boğulup ölür, parazitin ilacı tanıyıp zamanla ilaca karşı savunma mekanizması geliştirme ihtimali yoktur.  Tarım ilacı olarak ta kullanılan permetrin veya malation gibi zehirli ilaçlar gibi parazitin kanına geçerek zehirleme şeklinde olmadığı için parazit savunma mekanizması ( direnç) geliştiremez. Zehir içeren ilaçlara en büyük üstünlüğü budur.

Pedikap şampuan sprey uygulaması sonrası kullanılabileceği gibi tek başına tedavi amaçlı da kullanılabilir. Bunun yanı sıra tedavi sonrası 2 haftada bir defa kullanımı 1 yıl boyunca tekrar bitlenmeye engel olur. Normal miktarlarda kullanıldığında bir kişiyi bitten korumak için bir yıl yeterli olacaktır.

Pedikap Şampuan Uygulaması;

Spreyi kullandıktan sonra yeterli süre bekleyip özellikle saç diplerini daha dikkatli olmak üzere yıkayın. Yıkama işlemi bittikten sonra bol ılık suyla durulayın, saçın ıslaklığını havlu ile alın ve tam kurumadan nemliyken ölmüş olan bit ve yumurtalarını saçlardan uzaklaştırın. Tedavi bittikten sonra tekrar bir oluşumunu engellemek için sonraki dönemde 1-2 haftada bir defa kullanılması yeterlidir. Şampuan miktarı bu şekilde kullanım halinde yaklaşık 1 yıl boyunca tekrar bitlenmeyi engelleyecektir.

Yıkama işleminden sonra öşmüş bitler temizlenmelidir. Bit yumurtalarını saça bırakırken tükürük gibi bir salgıyla saçın dibine yapıştırır bu sebeple yumurtalar yapışık olduğundan normal yıkamayla uzaklaştırılamaz. Yıkama sonrası bit ve yumurtalarının ince dişli tarakla temizlenmesi gerekir. Fiziki temizlik işlemini kusursuz yapmak yani geride yumurta bırakmamak için şunlara dikkat etmelisiniz. Her kısmı temizlediğinizden emin olmak için öncelikle saçı 6-8 tutam olacak şekilde ayırın ve küçük tokalarla tutturun. Her tutamı ayırarak net bir şekilde temizleyin.

Temizleme işlemine kafa derisine en yakın noktadan başlayıp tarak saçın ucuna gelinceye kadar sürdürün. Her defasında tarağı ya silin yada ılık sudan geçirin. Tarağın ıslak olması uygulamayı kolaylaştırır ve kırıkları azaltır. Bitin yaşam evrelerinin farklı olması sebebiyle 1 hafta sonra dikkatlice kontrol edin geride kalmış olabilecek sirke ve yavşaklar varsa yeniden aynı şekilde uygulanmalıdır.

Pedikap Şampuan için 1 yorum yapılmış


Hülya yücel
15 Mart 2017

Bu ilaç gerçekten geçiriyorum garantisi varmı
Dr Atilla Kaya
uygun kullanımla geçirir