Kükürtlü Şampuanlar ve Kepek Sorunu

Saç derisinin ölmesi ile oluşan kepek problemlerinin giderilmesinde kükürt oldukça çok kullanılan bir maddedir. Kepek gibi kafa derisi problemlerinde en doğal yöntemlerin başında gelir ve de aslında bir çok kepek karşıtı şampuanların da içeriğinde bulunur.

Kükürt, doğal olarak oluşan bir mineraldir ve de kalsiyum ve fosfordan sonra insan vücudunda en çok bulunan üçüncü mineraldir. Vücudun, protein ve enzim sentezini düzgün yapabilmesi için, vitamin dönüşümleri, eklem sağlığı, saç, tırnak ve cilt sağlığı için de oldukça gereklidir.

 

Peki kükürt saç sağlığına nasıl etki eder ?

Kükürt, esas olarak saçların yapı taşlarından biridir. Saç, kükürt içeriği yüksek keratin adı verilen dayanıklı bir proteinden oluşur. Saçın genel sağlığına, saç tellerinin güçlenmesine ve de elastikiyetine katkıda bulunan keratin gibi proteinler için oldukça gereklidir.

Bazı bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, kükürt aynı zamanda saçın uzamasında da oldukça etkilidir. Saçın yaşam döngüsü de 3 aşamadan oluşur : büyüme, dinlenme ve dökülme. Kükürtün büyüme sürecini uzattığı bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır.

 

Kükürtlü Şampuan nasıl kullanılır ?

Kükürtlü şampuanlardan en iyi sonucu ve etkiyi alabilmek için uzun süre ve düzenli kullanmak önemlidir. En az haftada 2 gün ve en az da 2 ay süre ile kullanımı gereklidir. Günlük kullanıma uygun bir şampuan seçilirse eğer, ek olarak başka bir ürün yani şampuan kullanmaya da gerek kalmaz.

Örneğin MOOS Kükürtlü Şampuan hem kepekle mücadelede oldukça etkilidir hem de günlük kullanıma da uygundur. İçeriğinde biosulphur, at kestanesi, hexamidine diisethionate vardır. Kepekli, yağlı saçların temizliğinde günlük kullanıma uygun olarak üretilmiştir. Kepekli pullanan saçlarda içerdiği etken maddeler sayesinde saçı ve saç derisini derinlemesine temizler. At kestanesi (soluvit richter) kılcal damarların aktivitesini artırarak etken maddelerin saç köklerine geçmesine yardımcı olur. Ürünün pH değeri ise cilde uyumlu olup 5.5’tir. Boya ve paraben içermeyen bu ürünü kullanabilirsiniz. Bu üründeki kükürt içeriği, antibakteriyel etkiye ve özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile de hem keğepi önleyici hem de tedavici edici bir üründür. Bakterileri uzaklaştırarak, kir ve mantar büyümelerinin önüne geçerek, kaşıntı sorununu da ortadan kaldırır.

 

Kükürtlü şampuan hangi durumlarda kullanılır ?

Kepek problemi başta olmak üzere, kepek ve diğer cilt sorunlarıyla ilişkili kaşıntı, pullanma, iritasyon, kızarıklık ve ödem gibi şikayetleri azaltmak için de kullanılır. Uygulandığı alanda, cildin yumuşamasını, ardından kabuklaşmasını ve de soyulmasını sağlar. Şişme, kızarıklık ve kaşıntıya neden olan farklı hücrelerin ve de kimyasalların oluşumunu, salımını ve aktivitesini bastırarark çalışır.

 

Kükürtlü sabunlar da kepek sorunu yaşayanlar tarafından tercih edilmekteler. Aslında kullanım rahatlığı olarak kabul etmek gerekir ki, şampuanlar çok daha rahat kullanılmaktadır. Bu sebeple kepek sorunu yaşayanlar da genelde piyasada güvenilir ve de gerçekten etkili kükürtlü şampuanlar aramaktalar. Artık dermokozmetik ürünleri içinde de kepek karşıtı ürünlerde kükürt etken madde olarak eklenmektedir.

 

Kaynak : Enbi Pharma 

 


 

Yorum yapılmamış