İyi bir şampuan sadece saçı temizlemekle kalmamalı,saça daha iyi şekil verilmesini sağlamalı,saça parlaklık vermeli,elektriklenmesini önlemeli,yıkama esnasında ciltten kolaylıkla emilebilen saç sağlığı için gerekli maddeleri de içermeli.

KATYONİK DETERJANLAR (quaternium-22,quaternium-26,PPG-9 dietilmonyum klorür):Katyonik deterjanlar  (+)yüklüdür.Saç telindeki keratin plakları ise (-)yüklüdür.Böylece katyonik deterjanlar saç teline kimyasal olarak  daha iyi bağlanarak saç telinin gelen ışığı daha iyi yansıtmasını ve parlamasını sağlarlar.Böylece statik elektrik de nötürleştirilmiş olur.

KATERNİZE POLİMERLER (polyquternium-7,10 ve 11):Katernize polimerler de saç teline tutunup benzeri etki ile saç telinin yumuşamasını sağlarlar.

PROTEİN HİDROLİZATLARI:Saç telinin sağlamlılığını ve saç telindeki kırıkların azalmasını sağlarlar.Protein hidrozilatı olarak sıklıkla bitkisel proteinler tercih edilir.Kuru saçlar,boyalı ve permalı saçlar,travmaya uğramış saçlar için üretilen şampuanlar,potein hidrolizatlarının yanısıra Nemlendiricileri (gliserin ,propilen glikol,

Yağ alkolleri ,yağ esterleri,yağ asitleri,lanolin,bitkisel yağlar,dimetikon,simetikon gibi yağlı maddeleri

Polivinilpirolidon gibi saç telinin yüzeyini kaplayarak ayrılan keratin plaklarının arasını doldurmaya yarayan maddeleri içerir.

Lesitin,kolesterol ve seramitler ise saç kuruluğunu gideren maddeler olarak şampuanların içeriğinde yer alır.

Pantenol (provitamin B5):Pantenol saç teli içine girebilecek kadar küçük bir moleküldür ve saç teli içinde pantotenik asite dönüşür.Pantotenik asit saç bakımının sağlanması için şampuanlar da kullanılan en önemli ve etkili maddelerden biridir.Saç teline kalıcı şekil vermeye yardım eder boya gibi kimyasalların oluşturduğu hasarın bir kısmını düzeltir. Pantenol içeren şampuanların ve saç bakım ürünlerinin  düzenli kullanımı saçı düzeltici etkiinliğin daha hızlı ve çabuk görülmesine neden olur.Pantenol aynı zamanda saçı en iyi şekilde nemlendirip yumuşamasını ve hacim kazanmasını sağlar.

Biotin:İyi bir şampuanın içeriğinde biotinde yer almalıdır.Biotin suda çözünen ve  küçük moleküler yapıya sahip olduğu için ciltten rahatlıkla emilebilir.Saç sorunlarından saçta kalite kaybı,saçta kırılma,sönükleşme parlaklığın azalması gibi sorunlarda en etkili aktif madde biotindir (B7 vitamini)

Biotin saç kalitesini arttırır,saç kalınlığını ve uzama hızını arttırır.Saçın çevresel  faktörlere güneş ışığı,toz,kir gibi ve boya,fön gibi kuaförlük hizmetlerinden kaynaklanan zararlı etkilere dayanıklılığını arttırır.Saç kılının yaşam evrelerinden anageni uzatarak saç dökülmesini azaltır.

Şampuan seçerken reklamlardan çok içeriğine önem verip,bilimsel verilerden etkilenmeliyiz.

 

Yorum yapılmamış