Hipoallerjenik ürün üreticileri kontak allerjiye neden olan maddeleri içermeyen sampuanları üretmeyi denemektedirler. Bu ürünler genellikle koku maddesi içermez, hafif ve tahriş edici değildir.Hipoallerjenik ürünler bile hassas ciltleri tahriş edebilir ve nadirende kontakt allerji yapabilir.

Şampuan seçimi  sadece saçların sağlık ve bakımı ile ilgili önem taşıyormuş gibi görünse de uzun vadede sağlığımızın tamamı için yaşam kalitesini düşüren bir tehdit oluşturabilmektedir. Günlük olarak kullanılan kozmetik ve bakım ürünlerine göz gezdirdiğimizde diş macunu, parfüm, deodorant, sabunlar, makyaj malzemeleri derken 15-20 çeşit ürünle karşılaşıyoruz. Bu ürünlerin sağlığımız için pek etkili olmadığı düşünülse de uzmanlar bu maddelerin uzun süreli kullanımlarının yıllar sonra alerji, kanser, astım gibi pek çok soruna neden olabileceğini söylüyor

Şampuanların içinde kullanılan paraben ve phtalate adlı maddeler hormonlarda değişiklik meydana getirken üreme problemleri ve doğum önce ve sonrasında gelişme bozukluklarına neden oluyor. Petrol kaynaklı renklendirici ve kıvam arttırıcılar vücutta zehirli yani toksik maddelerin birikmesine neden oluyor. Saçları hacimli göstermesi için eklenen silikon dökülmeyi arttırıyor, saç kökleri zayıflıyor, kepeklenme ve yağlanma ile cildin erken yaşlanmasına neden oluyor. Güzellik ve sağlığın koruyucusu olması gereken ve çok sık kullanılan şampuanlar uzun vadede bir düşmana dönüşüyor.

Şampuan seçilirken bitki özsuları ve yağları ile hazırlanmış olanlar tercih edilmelidir. Günümüzde bir çok firma organik saç bakım ürünleri hazırlarken bitkileri temel aldığı gibi, bununla da yetinmeyip bu doğal ürünlerin tarımı organik olarak yapılanlarını tercih etmektedir. Bu şekilde hazırlanan şampuanlar herhangi bir yan etkiye neden olmadan doğrudan saçlara etki eder. Organik ürünlerle hazırlanmış bu şampuanlar doğal bakım yaparken saçların uzamasını da sağlar. Özel sağlık durumları nedeni ile (hamilelik-hastalık vb.) cansızlaşıp kuruyan saçları doğal olarak canlandırır.

 

Organik şampuan kullanımı dolaşımı dengeler, saç kökünü kalınlaştırır ve yeni saç oluşmasını hızlandırarak özellikle erkek tipi dökülmelerde büyük fayda sağlar.

 

Bitkisel kökenli organik şampuanlar içine eklenen bazı maddelerle özel ihtiyaçlara cevap verecek şekilde hazırlanmaktadır.

Yorum yapılmamış