Saç telleri kişiden kişiye farklılık gösterir kalın telli ve gür, ince telli ve hacimsiz .İnce telli saçlarınız varsa saçınızın daha hacimli görünmesi için düzenli olarak bakım yapmanız gerekir. Ayrıca ince telli saçlar , bireysel ve çevresel olumsuz faktörlere daha dayanıksızdır.Stres, hava kirliliği, saç maşası, güneş ışınları, boya gibi saçı yıpratan sorunlara daha hassastır. Bu gibi durumlarda yeterli bakım yapmazsanız saçınızda kopma ve dökülmeler artabilir, kökler zayıflayabilir ve saçınız hacmini kaybedebilir.

Saçınız gür değilse ve genetik dökülmeniz varsa günümüz şartlarında bu durumu tamamen durdurmak pek mümkün değil.Medya da gördüğünüz dökülen saçlarınız tekrar çıksın şeklindeki ürün tanıtımları yeterince gerçekçi değildir. Fakat saçlarınıza gereken özeni göstermezseniz saç kökleri daha fazla zayıflar ve dökülme süreci hızlanır.

Gür ve dolgun saçlar

Öncelikle saçınıza sürdüğünüz şampuan, krem gibi ürünleri doğal ve organik ürünlerle değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Hoş kokulu şampuanların çoğu organik şampuanlara göre çok daha fazla kimyasal madde içerir ve bu kimyasal maddeler saç derisini tahriş ederek kökleri zayıflatabilir. Şampuan olarak saçı ve saç derisini yumuşatan ,kan dolaşımını arttırarak kökleri güçlendiren şampuanları kullanabilirsiniz.Şampuan alırken içeriğine dikkat edin, “sodium laurel” ve “laureth sulfates” içeren şampuanlar saç teli üzerinde bulunan ve saçların yumuşak olmasını sağlayan yağı tamamen ortadan kaldırır ve saçları zayıflayarak, koparak dökülmesine neden olur.

Saçları her gün yıkamak saç derisi ve saçın kurumasına neden olur. Saçın kendini çevresel faktörlere karşı koruması için saç derisi tarafından üretilen yağa gereksinimi vardır. Saçlarınız daha temiz olsun diye saçınızı her gün şampuanlarsanız bu yağ ortadan kalkar ve saç telleri korumasız kalır. Haftada 2 yada 3 defa şampuan kullanıp diğer günlerde saçınızı sadece durulamanız saç sağlığınız açısından daha iyi olur.

Doğal yağlarla bakım yapabilirsiniz..

Saçlarınız ince telli ve azsa saçın gür olması için yapabilecekleriniz sınırlı olmasına karşın var olan mevcut saçlarınıza nazik davranarak daha çok dökülmesini engelleyebilirsiniz.

Duştan çıktıktan sonra saçınızı havluyla sertçe ovalamayın. Sadece havluyu başınıza bastırıp fazla suyu alın ve doğal kurumaya bırakın. Kurumasını beklemek için vaktiniz yoksa ve saç kurutma makinesi kullanmanız gerekiyorsa en soğuğa ayarlayın. Saç maşasını olabildiğince az kullanın ve maşayı düşük ısıda çalıştırın. Termal spreyler maşanın saça verdiği hasarı en aza indirmek için kullanılabilir. Saçlarınız uzunsa kesinlikle ıslakken, saç köklerini zorlayarak fırçalama çalışmayın. Bunun yerine geniş dişli bir tarak kullanın.

Kırılan saç uçlarını düzenli olarak aldırın. Kendinize uygun bir saç modeli bularak saçınızın daha hacimli görünmesini sağlayabilirsiniz.

Stresi kontrol altında tutun. Uzun süreli stres durumunda salgılanan hormonlar saçlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir ve dökülmeyi hızlandırabilir.

Beslenmenize özen gösterin ve sağlıklı saçlar için Saw palmetto, Biotin, Keratin,L-sistin,Pantotenik asit,Folik asit, Demir, Çinko, Magnezyum minerallerini içeren tabletleri düzenli kullanın. Saçın ve saç derisinin yumuşak olması için bol bol su için.

Yorum yapılmamış