Bebekler için özel olarak üretilmiş şampuanlar ,onların hassas ciltlerini tahriş ve alerjik reaksiyonlardan korur ve son zamanlarda bu şampuanlar yetişkinler tarafından da sıkça tercih edilmekte.Bebek şampuanının daha sağlıklı olduğu düşünülse de erişkinler için çok da uygun değildir.

Bebek şampuanlarının özelliklerine bakacak olursak;

Bebek şampuanı dış etkenlere karşı kendini daha koruma yeteneği tam olarak gelişmemiş bebekler için üretilmiştir.

Bebeklerin hassas ciltlerini tahriş etmeden temizler.

Bebeklerin cildinin nemini korumaya yardımcı olur.

Bebek şampuanlarının zararlı kimyasalları içermez.(koruyucu madde,paraben, alkol ve parfüm). Bu yüzden daha sağlıklıdır.

Sabun içermez, deterjan miktarı oldukça düşüktür.

Formülü göz yakmaz.

Yetişkinlerin tercih nedenleri ise;

Erişkin şampuanlarına göre bebek şampuanları daha az kimyasal madde içerir. Bu nedenle cilde ve saç derisine zarar vermez..

Saç derisini nemli tutar.

Saç daha yumuşak olur, tarama işlemi daha kolay olur.

Makyaj temizleme ürünü olarak kullanılır.

Bayanlar yüz temizliği için tercih eder.

Göz makyajı temizliğinde kullanılır.

.Bebek şampuanı kullanımı yetişkinler için uygun olmayabilir. Her gün saçını yıkayan kişiler saçlarını yıpratmamak için bebek şampuanı kullanabilir.Saça yapılan uygulamalar (boya,perma,sık fön vs) nedeniyle sorunlu saçların bakımında yine birey bebek şampuanı kullanabilir.Fakat bebekler için üretilmiş şampuan erişkin bireyin gereksinimlerini karşılar mı? Bu konuyu iyi değerlendirmek gerekir.

Bebek cildi, saç tipi ve saç derisi erişkin bireylerin yapısı ile bir değildir. Bir bebeğin saçlarında kepeklenme, yağlanma, kuruluk yada koparak dökülme gibi sorunlar görülmez. Dış ortamlara çok fazla maruz kalmaması, beslenmesi, stres ve psikolojik sorunlar yaşamaması gibi nedenlerden dolayı bebek saçları ve saç derisinde herhangi bir erişkin sorununa rastlanamaz. Aynı zamanda bebek saç tiplerinde farklılık yoktur. Bebek şampuanları bebeklerin hassas ciltleri ve saç özellikleri göz önünde bulundurularak üretilmiştir.

Bebek şampuanları içeriği nedeniyle erişkinlerin saç temizliği ve sorunlarına çözüm getirmek için üretilmemiştir.İçeriği nedeniyle yıpranmayı önleyebilir fakat saçları korumaz. Herhangi bir onarıcı madde içermez. Deterjan düzeyinin düşüklüğü nedeniyle saç ve saçlı deriyi yeterince temizleyemez. Yağlı saçlarda veya kuru saçlarda istenilen sonuçlar alınamayabilir.Çünkü içeriği bu tür sorunların çözümüne uygun değildir.

Yüz ve makyaj temizliğinde kullanımı yaygındır. Fakat suya dayanıklı ürünlerin kullanıldığı makyajı temizlemede yetersiz kalır.

Bebek şampuanları göz yakmaması ve zararlı kimyasal madde içermemesi nedeniyle göz hastalıklarında da (arpacık,kirpik kepeklenmesi, çapaklanma) doktorlar tarafından göz temizliği için önerilmektedir

Sonuç olarak bebek şampuanları zararlı kimyasallar içermediği için yıpranmış,hasar görmüş saçlara sahip olanlar kullansalar da saçlarının ihtiyaçlarının karşılanmasın da yetersiz kalacaktır.Bu nedenle kişiler saç ve saçlı derisine uygun ve soruna yönelik uygun şampuan ve bakım ürünlerini kullanmalıdır.

 

Erişkinlerde Bebek Şampuanı Kullanımı için 21 yorum yapılmış


admin
13 Ağustos 2019

Hayır iyi gelmez. Bebek şampuanı erişkinler için değildir. Tarifini seboreik dermatit Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanızı öneririm.