Saçlarınızda aşırı yağlanma varsa egzama olabiliceğini de düşünmelisiniz.Yağlı egzama saçlı derinin en çok şikayete sebep olan hastalığıdır.Hastaların % 60 kadarında hastalığın etkeni olarak mantar tespit edilir % 40 kadarında net bir sebep bulunamaz.Bilimsel deneylerde mantar varlığı araştırılsa da pratikte mantar varmı diye araştırma yapılmadan ilaç ve şampuanlar verilir.

En önemli sebep mantarlar olduğu için kullanılacak şampuanda mutlaka mantar öldürücü (climbazol,ketokonazol vs) bulunmalıdır,ek olarak kepeği eritecek zink pirition veya benzeri ürün selenyum sülfit bulunmalıdır.Mantar ilaçları içerisinde en etkilisi climbazol denilen aktif mnaddedir.

Yağlı Saç Şampuan

Seboreik dermatit için üretilen şampuanların büyük çoğunluğu şampuan özellikleri azaltılmış daha çok ağır kokulu ilaç formunda üretilmektedir ve haftada 2 defadan fazla kullanılmaz hatta 2 defa kullanmak bile hastayı rahatsız edebilir oysa aynı maddelerle birlikte kaliteli şampuanların genel içeriğiyle birlikte yapılan şampuanlar rahatsız etmeyeceği için günlük kullanılabilir ve bu sayede tedavi edilen yağlı egzama tekrar oluşamaz.

Seboreik dermatit için şampuan seçerken içeriğinde mutlaka climbazol veya benzeri mantar ilacı, zink pyrithion veya selenyom sülfit (pis kokuludur) olmalı ve günlük kullanımda ek bir şampuana ihtiyaç duyulmayacak kalitede olmalıdır.

Yağlı egzama tedavisi ağır olgularda sadece şampuanlar yeterli gelmez diğer bilimselliği kanıtlanmış ürünlere ek olarak kullanılmalı ve cilt rahatladıktan sonra hastalığın tekrar etmemesi için şampuanla devam edilmelidir.

Her aşırı yağlanma yağlı egzamadır anlamına gelmez ancak yağlı egzamanın başlangıcı aşırı yağlanma şeklindedir.

Egzama Sorunlarında için 9 yorum yapılmış


öznur aydın
04 Ağustos 2014

Egzama için önerebileceğiniz bir şampuan var mıdır?
Op.Dr.Atilla KAYA
climbazol içeren şampuanlardan birini kulalnabilirsiniz.

emel
28 Mart 2016

sac diplerimde pullanma derimde kasinti ve kizariklik kirmizi sekilde3 senedir kullanmadigim ilac kalmadi kanazol buna benzer sampuanlari devamli kullandim 6 veya 7 ozel ciliyeciye ciktim care yok +kulak ici ve yuzdede sikintim lutfen bana bir yardim sedef hastaligi olmadigini belirttiler bir tur mantar cesidiymis tesekkurler
Op Dr Atilla Kaya
dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.cilttede pruzon pomat kullanabilirsiniz

nejla
14 Aralık 2016

saçımda uzun zamandır egzama var kaşıntı ve kepeklenmeyi önledim ama dökülen saçlarım çıkarmı bilmiyorum kafamın orta kısmında benek benek kellenmeler mevcut bundan nasıl kurtulacam bilmiyorum tsk ederim
Dr Atilla Kaya
xpecia tablet başlayabilirsiniz

samy
06 Haziran 2017

yıllardır şikayetçiyim egzamadan Dermovet diye bir krem var onu kullandığım zaman 1 hafta kadar azalma görüyorum fakat kalıcı değil kalıcı bir ilaç yokmu tıp dünyasında ?
Dr.Atilla Kaya
climbazol içeren şampuanlar idame tedavide başarılı olur

ali muhsin kardeş
02 Ocak 2018

merhabalar hocam bende sabunu yüzüme traş ederken kullandım heralde tahriş oldu ve saçımda yüzümde kulaklarımda kepeklenme oluştu doktora gittim yağlı egzama dediler konazol şampuan ve dermovate saç losyonu verdiler bi kaç defa kullandım sonra yan etkilerinden dolayı bıraktım ve hala devam etmekte saçlarım aşırı yağlanyor ve beyaz beyaz topak topak şeyler birikmiş saçlarımda yıkayınca aşırı dökülüyor zeytinyağı yumurta kürü veya normal zeytinyağı kürünü denedim azaldı ama bitmedi şimdi dermotto losyon ve climbazol içeren şampuan kullansam fayda eder mi yoksa dermatolog şart mı? sonuçta ilkte konazol önerdiler bidaha gitsem aynısını vericekler gibime geliyorda…
Dr.Atilla Kaya
seboreik dermatit var ise kullanabilirsiniz.yüz bölgesine pruzon pomatda kullanabilirsiniz

Öykü
27 Mart 2018

Kızım 10 yaşında saç dipleri çok kaşiniyor kepek sorunuzmuz var ince telli kuru saç telleri sabamed kullansak olurmu hangi şampuan onerirsiniz
Dr.Atilla Kaya
seboderm kullanabilirsiniz

poyraz
02 Ekim 2018

saç diplerini eğzemadan arındırdım fakat seyrelmeler oldu saç derisinin yatışması için hangi şampuanı önerirsininz ?
Dr.Atilla Kaya
egzamanın nüksünü önlemek için seboderm şampuan başlayın

volkan
12 Kasım 2019

hocam ben coresatinin şampuanını kullanıyorum gün aşırı denilebilir. şuan egzamam geriledi gibi atak yaşamıyorum. normal şampuana döneyim mi yoksa yeniden oluşmaması için devam edeyim mi?

admin
13 Kasım 2019

Eğer atak yaşamıyorsanız haftada bir yada iki defa yıkama sıklığınıza göre coresatin, diğerlerinde normal şampuan deneyebilirsiniz.
Dr. Atilla Kaya