Saçların daha dolgun görünmesi  için sadece saçı temiz tutmak yeterli değildir

Saçın dolgun,yoğun ve gür görünmesi için öncelikle diyetinize dikkat etmelisiniz.

Bol su içmelisiniz.

Stresten uzak durmalısınız.

Saçınızı güneş ışınlarından,havuzların klorlu suyundan ,deniz tuzundan korumalısınız.

Dolgun Saçlar

Evde veya kuaförde yapılan bakım veya kullandığınız saç kozmetikleri bir süre saçınızın dolgun görünmesini sağlayabilir fakat kalıcı  çözüm için yaşantınızda birtakım değişiklikler yapmalısınız.

Ortalama günde 50-100 saç teli kaybı  normaldir fakat dökülme  çeşitli nedenlerden dolayı  artarsa ve önlem alınmazsa bir süre sonra saçlar hacmini kaybeder ve zayıf görünmeye başlar. Gün içinde dökülen saç teli sayısının artmasını pek çok farklı nedeni vardır ve bunlar arasında en sık görüleni aşırı strestir.Kadınlar en çok saç kaybının görüldüğü durumları sıralayacak olursak  hamilelik,anemi,menopoz sonrası, boşanma, iş hayatındaki stres, trafik, hayat pahalılığı vs.

Sorunların tamamını çözmek diye bir şey mümkün olmadığı için  kendimizi strese karşı hazırlamalı ve stresin  başta saçlar  olmak üzere vücudumuzda yarattığı hasarı en aza indirebilmeliyiz. Saçlarınızın ne kadar döküldüğünü banyoda küvetteki ve her taramada fırçada biriken saç tellerinden ve sabahları yastığınızı kontrol ederek tespit edebilirsiniz.

Genel saç sağlığının en önemli en önemli engellerinden  biri sigaradır. Nikotinin damar daraltıcı etkisi vardır, saçlı deriye kan akımını azaltarak saç köklerini zayıflatır ve koparak dökülmeleri arttırır.

Güneş, saçınızı güneş ışınlarından mutlaka koruyun.Özellikle yaz aylarında dik gelen güneşin zararlı ışınları  saç tellerinizin kurumasına neden olur.Bu da saçınızın uçlardan kırılmasını arttırır.Yaz aylarında şapka takın ve saçı güneşe karşı koruyan kremlerden kullanın.

Beslenmenize dikkat edin.Dengeli ve yeterli beslenin.Vitamin eksikliklerinin ilk belirtileri ciltte ve saçta görülür.

Bol su tüketin,gün içinde en az 1,5-2 litre su içmelisiniz. Yaz mevsiminde duruma göre bu tüketiminizi arttırın.

Saçınızı kuruturken,saç kurutma makinesi, saç maşası gibi saçı yıpratan ısıyla çalışan cihazlardan mümkün olduğunca uzak durun.Kullanmak zorunda kaldığınız durumlarda saç koruyucu ürünlerden kullanın.

Yoğun parfümlü ve ağır şampuanlar yerine hafif ve organik şampuanları tercih edebilirsiniz.

Saçınızı sık  boyatmayın,çünkü saça en çok zarar veren kimyasallardan biride saç boyasıdır.İki  boya arasında mutlaka bir kaç ay bırakın.

Banyodan çıktığınızda saçınızın suyunu yumuşak hareketlerle alın,kendi haline kurumaya bırakın. Fazla suyunu alın ve doğal kurumaya bırakın.

Dolgun Saçlar İçin Saçınız ıslakken,banyodan çıkar çıkmaz  kesinlikle fırçalamayın

Dolgun Saçlar İçin Ne Yapmalı için 1 yorum yapılmış


Hülya
02 Mayıs 2014

Aslında ben şampuanların böyle şeyler yapacağına inanmıyorum çocukluktan saçlar nasılsa öyle gidiyor.