Normal saçlar için şampuan; Saçlarınızı yıkadıktan sonra yirmi dört saat içinde yağlanmıyorsa saç ve saçlı deriniz normal demektir.Yağ üretimi dengededir.Bu yüzden normal saçlar için üretilmiş şampuanları tercih etmelisiniz.Bu şampuanlar saç ve saçlı derinin nem ve yağ oranını dengede tutar.Böylece saçlarınızın kuruyup kırılması engellenmiş olur.

Yağlı saçlar için şampuan; saç ve saçlı derisinde yağ oranı fazla olan kişiler bu grup şampuanları kullanmalıdır. Her gün ya da gün aşırı kullanılması durumunda saçtaki yağ oranını dengeler. Saç ve saçlı derideki yağ dengesini sağlayan bu şampuanlar aynı zamanda statik elektriği de azaltır.
Kuru ve boyalı saçlar için şampuan;Saç boyaları, renk açıcılar, perma solüsyonları gibi kimyasallar,sık fön gibi uygulamalardan, fiziksel olarak zarar görmüş saçlar için uygun olan şampuanlardır. Yenileme ve bakım özelliği açısından geliştirilmiş formülleriyle saçın kaybettiği nem dengesini yeniden sağlarlar.
Zayıf ve yıpranmış saçlar için şampuan;Hastalık,stres,ilaç kullanımı gibi çeşitli nedenlerle sağlığını koruyamayan ya da kaybetmiş yoğun bakım isteyen saç tipleri için uygun olan şampuanlardır. Kremli formülleri sayesinde saçların kolay taranmasını sağlar, onarıcı ve canlandırıcı özellikleri ile saça yoğun besleyici bakım sağlarlar.
Kepekli saçlar için şampuan;Kepeğe karşı etkinliği kanıtlanmış aktif maddeler içerirler.Düzenli olarak kullanıldığında gözle görülür ölçüde kepek oluşumunu engeller.Yoğun kepek varsa climbazole içeren şampuanlar kullanılabilir.

Dökülen saçlar için şampuan;Saç dökülmesini önlemede şampuanların etkinliği yüksek olmasa da yine saç dökülmesini azaltmak ve şampuanın saça verebileceği zararlardan korunmak için bitkisel içeriğe sahip,Saw palmetto ve Biotin içeren şampuanlar kullanılabilir.

Kremli şampuanlar; Yağlı saçlar hariç her saç türünün gereksinimlerine göre formüle edilen ve bakım özelliği ön plana çıkan ürünlerdir.

Yağlı saçlara sahip olan kişilerin kremli şampuan kullanması saçlarının daha çabuk yağlanmasına neden olur.

Şampuan Özellikleri

SAÇ KREMİ NASIL UYGULANIR ?

Şampuan kullanımından sonra en çok ihtiyaç duyulan ürünler saç bakım kremleri, maskeler, sıvı saç kremi ve saç şekillendiricileridir. Genelikle bu ürünlerin pH değeri saç derisine uygun değildir. Bu nedenle sadece saç uçlarına uygulanması gerekir. Saç diplerine uygulanması önerilmez. Bu tip kremler, saçların daha canlı ve parlak görünmesini ve saçları yumuşatarak daha kolay taranmasını sağlar.

Yorum yapılmamış