Konumuzun başlıca kısmı 12 yaş altı çocuklarda sıkça görülen saç biti olup, çözümüne yönelik geliştirilen hususları ele alacağız. Bit (Pedikulozis) Saçlarda, Vücutta ve Kıyafetlerde görülen canlı bir varlıktır. Bulaşıcı olması nedeniyle toplumda sık görülür. Tedavisi ilaç, sprey ve şampuanlarla mümkün olup, günümüze kadar maalesef hatalı uygulamalar yapılmıştır. Saç Biti (Pedikulozis Kapitis) tedavisinde kullanılan böcek zehiri içeren ilaçlar zararlı ve bir noktadan sonra etkisi olmamaktadır. Bit ilacı olarak kullanılan ürünler mutlaka Dimetikon (Dimethicone) içermelidir.

Dimetichone Shampoo

Saç Biti Şampuanları
Baş biti için kullanılan şampuanlar 2 gruba ayrılmaktadır. 1-Dimetikon ( dimeticone ) içeren şampuanlar. 2- zehir içeren şampuanlar. Bu ürünler sadece şampuan olmayıp aynı zamanda sprey formlarıda bulunmaktadır. Markaya göre ikisi birlikte yada ayrı ayrı takdim edilmektedir.

Dimetikon İçeren Şampuanlar

*Bu şampuanlardan pedicap % 100 tedavi etmesi yanı sıra sonraki bir yıl boyunca yeniden bitlenmeyi engellemek gibi bir üstünlüğe de sahiptir. Çocuğun 1-2 hafta sonra kreş veya okuldan yeniden alabileceğini düşünürsek bu özellik haklı bir tercih sebebidir.

Dimetikon Nasıl Etki Eder?

Dimethicone ve benzeri madde içeren bit ilaçlarının zehir etkisi yoktur. Bitin etrafını sararak havasızlıktan ölmesini sağlar. Zehirleme etkisi olmadığı için çok fazla uygulandığında hatta içilse bile kullanıcıya herhangi bir zararı yoktur. Baş yıkandıktan sonra su uçar ve geride kalan dimethicone bitin nefes borusuna girip tıkar.

Dimeticone içeren şampuanlar nasıl kullanılır ?
Diğerleri gibi saça uygulanır köpürtülür 5-10 dakika bekledikten sonra durulanır. Yıkanma işlemi bittikten sonra havluyla kısmen kurulanır, tam kurumadan bit tarağıyla ( bu taraklar normal taraktan çok daha sık dişlidir ve bit temizliği için üretilmiştir ) temizlenir. Temizleme işleminde her noktanın temizlendiğinden emin olunmalıdır. Şu yaklaşım en doğru yaklaşımdır. Saç 5-10 tutama ayrılır, küçük tokalarla tutturulur. Her tutam dipten başa kadar bit, yavşak ve sirkelerden arındırılır.Tercihen 10 gün sonra uygulama tekrarlanır.

Konumuz dışında olan kullanımı giderek azalsa da hala piyasada satılan zehir içeren bit şampuanları vardır onlardan da isim olarak bahsedelim.

Kwell-p, metrin, kwellada, anti-bit adlı şampuanlar.
Bu gurup ürünler toxik madde içerirler dikkatli kullanılması ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmesi gerekir. Bunlar veterinerlikte de kullanılmaktadır.

Saç biti ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için yandaki bağlantıyı http://www.sacbititedavisi.com kullanabilirsiniz.

Yorum yapılmamış