Kişiler ruhsal durum, çevre ,statü,yaş ve daha bir çok sosyal değişiklik de   veya sadece farklı hissetmek için   değişim kararı aldıklarında  akıllarına ilk  saç renklerini değiştirmek gelir.Saçları  boyamak saçları kurutup  yıpratır Kendi saç rengimizden uzak bir renk tercih etmek yıpranma derecesini artırır. Yıpranmayı artıran faktörlerden biriside boyama şeklidir. Boya yapımında kullanılan maddenin saç da kalıcılık süresi ne kadar uzunsa saça verdiği zararda o kadar fazladır. Kalıcı saç boyası sülfür oksidasyonu ile saça işleyerek istenen rengi almasını sağlar. Geçici saç boyaları ise saç teline tutunan boya parçacıklarından ibarettir ve saç teline nüfuz etmediği için yıpratıcı etkisi daha azdır. Çoğu saç boyası renk pigmentlerini değiştirmek için hidrojen peroksit içerir. Hidrojen peroksit saç pigmentlerinin rengini değiştirmek için kimyasal reaksiyon sırasında kullanılır.

Saç Boyası

Saçlarımızı boyatmamak gibi bir seçeneğimiz yok gibi bir şeydir. Bu aşamada boyalı saçlarımız için   boya sonrası yapılabilecek uygulamalar önem kazanır. Tabiki ilk sırada en çok kullandığımız ürünler olan şampuanlar gelmektedir

Şampuanlardan beklememiz gereken ilk şey temizliktir ama   kullanacağımız şampuanın temizleme özelliği kimyasal içeriğinden gelmemeli. Bitkisel olmalı saç vitaminleri içermelidir. Saç dökülmesini önleyen bitkisel içeriği olmalıdır. Saçın nem dengesini sağlamaya yönelik olmalıdır.

Saç köklerinde bulunan yağ bezleri  saçımızı beslemekte ama boya bu yaz bezlerine zarar verdiği için normal saçlarda kullanılan şampuanlar boyalı saçlarda kötüleştirici etki yapabilir

Şimdi  boyalı saçlar için  şampuan tercih ederken dikkat edilmesi gereken  noktalara bakalım

İçeriğinde arayacağımız maddeler

-Biotin /B7 vitammini(saç vitamini diye de  bilinir)

-Palmiye ağacı özü (saçın beslenmesinde ve dökülmesinin engellenmesinde önemlidir9.

-Saçın nem tutuculuğunu artıracak olan Hindistan cevizi  ekstratları olabilir

-Kreatin

-çinko

– E vitamini

Saçlarımız önemlidir . Bayanların en büyük doğal aksesuarıdır. Hem yıkama  hem yıkama sonrası kullanılan ürünler önem taşır. Çok sık şampuanla yıkamak çok bakmak anlamına  gelmez. Çok yıkamak saç köklerinde bulunan yağların azalmasına neden olur ve bu durumda saçları kurutur kuruyan saç kırılmalara ve dış faktörlerden etkilenmeye daha açık hale gelir.

Yorum yapılmamış