Bit Tedavisi ve Bitlenmeyi Önlemenin Yolları

 

Hiç kimse, hiçbir ebeveyn çocuğunun bitlendiğini görmek istemez; ancak yine de bu durum kaçınılmaz bir hal alabilir. Özellikle de çocuklarınız okula gidiyorsa… Okula giden çocuklar için bitlenme çok yaygın bir problemdir. Bitlenme zannedildiği gibi sadece kirli saçların sorunu değildir, saçın ne kadar temiz olduğu ya da kirli olduğu hiç önemli değildir. Bitlenme herkesin başına gelebilen bir olaydır ve çocuklar arasında hatta ebeveynler arasında da çok bulaşıcıdır. Bitler sadece çocuklarımızın değil, aynı zamanda da yetişkinlerin de sorunu olabilmektedir. Bitleri temizlemek de, onlardan kurtulmak da zahmetli ve zaman gerektiren işlemlerdir.

Hepimiz artık, bitlere, sirkelere aşinayız. Bize hiç yabancı gelmeyen ve korkmadığımız ama maalesef uğraştırıcı oldukları için sinir olduğumuz canlılardır. Bu sebeple de, bitlendikten sonra ZARARLI KİMYASALLAR İÇERMEYEN VE GÜVENLİ ürünler kullanmak ne kadar önemli ise, bitlenme öncesi ÖNLEYİCİ VE GERÇEKTEN KORUYUCU ETKİLİ ürünler kullanmak da bir o kadar önemlidir. Çünkü eczane şampuanlarının, losyonlarının bir çoğunun çocuklar için zararlı kimyasallar içerdiğini biliyoruz, ve hatta bir çoğunun önleyici koruyucu özelliği olmadığı gibi, bit tedavisinde de artık etkili olmadıklarını görüyoruz.

 

PEDİKAP BİT TEDAVİ VE ÖNLEME SETİ : 

 

– Pedikap Set, baş bitinin tedavisi için geliştirilmiş sprey, şampuan ve metal taraktan oluşan üçlü settir.

– Pedikap Set, saç biti ve sirkesinde 15dakikada % 100 etki gösterir.

– Bit temizliği ve daha önemlisi tekrarını engellemek için geliştirilmiş bir settir.
Sprey ; 100 ml dir :  % 4 dimetikon % 96 siklometikon bulundurur.

– % 4 Dimetikon (dimethicone); Baş biti tedavisinde kullanılan 3 gurup ilaçtan en güvenilir olanıdır ve doğru şekilde kullanılması halinde tüm kullanıcılarda % 100 başarı sağlamaktadır.

Buharlaşmayan silikon yapısında bir maddedir, hazırlanırken % 4 aktif madde % 96 siklometikon içerecek şekilde olması gerekir, daha düşük dozlar başarıyı da düşürür. En etkili formülün bu olduğu bilimsel çalışmalarla tespit edilmiştir.

– Çocuklar dahil her yaş gurubunda ve her iki cinsiyette de güvenle kullanılabilir.

– Pedikap Sprey parazitin nefes borusunu tıkayarak etkili olur. Parazitin zamanla ürüne karşı direnç göstermesi sözkonusu değildir. Diğer ürünlere karşı, bitler direnç gösterebilmektedirler.
– Pedikap Şampuan paraben gibi zararlı kimyasal maddeler içermez.
– Metal Tarak bit ve sirkelerin saçtan kolaylıkla temizlenmesini sağlayacak kadar sık dişli bir taraktır.

– Saçın uzun veya kısa olması başarıyı etkilemez.
– Pedikap şampuan 2 haftada bir kez kullanılması ile bir yıl boyunca yeniden bit oluşumunu da engeller.

 

Bit enfeksiyonunu en hızlı ve en doğal yöntemlerle tedavi eden ve önleyen bir set : PEDIKAP

 

 

BİTLENME NASIL ANLAŞILIR ?

Bit enfeksiyonundan şüphelendiğinizde, eczaneden bit kiti almadan önce, çocuğunuzun saçlarını ıslatın ve ince saç tarağı kullanarak saç derisini dikkatli bir şekilde analiz edin. Bir bit enfeksiyonunu teşhis etmenin en iyi yolu, kafa derisinde tarama yolu ile canlı bit yuvasını gözlemlemektir, ancak bu zaman alabilir. Bit kafa derisine yakın durur, susam tohumu büyüklüğündedir ve ışıktan uzak durur. Ayrıca, yeni istila edilmiş bir çocuğun başında yaklaşık 10 adet canlı bit vardır, bu yüzden çocuğunuzun kafası da hemen bit ile dolmaz. Bit ya da “sirke” denilen bit yumurtaları gördüğünüzde, hemen içerisinde zararlı kimyasal içermeyen, güvenli şampuan ve / veya losyon ile tedaviye başlamanız gerekmektedir.

Çocuğunuzun saçlarını tedavi etmeye başladıktan sonra, okulun ve diğer ebeveynlerin enfeksiyonun farkında olduğundan ve diğer kardeşlerini ve aile üyelerini kontrol ettiğinizden de emin olun. Çünkü bit hızlı bir şekilde bulaşabilir ve de yayılabilir.

 

Bununla birlikte, çocuğunuzun saçlarında sirke olup olmadığının farkında olunması faydalı olabilir, çünkü sirkeler devam eden veya gelecek bir bitlenmenin işaretidir. En önemlisi de biti, kepek ve saç kirinden ayırt etmek gerekir.

 

İlk olarak, bit yumurtaları ve sirkeleri ovaldir ve saç şaftı boyunca belli bir açıyla bağlanır. Canlı bit yumurtası, kafa derisinin yakınında bulunur ve kulaklar arkasında ve ense çevresinde bulunur. (Kafa derisinin uzağında bit yumurtaları buluyorsanız, muhtemelen yaşlanmış veya zaten taramış olduğunuz bitler olabilir, bu nedenle aktif bir bitlenme bulgusu olmayabilir.) Yumurta ve sirkeler de saç teline yapışırlar ve kolayca saç telinden çıkartılamazlar. Parmaklarınızla saçtan birini çekmeye çalışırsanız, parmaklarınız hareket etmez; sadece tırnaklarınız ile zorlarsanız hareket eder. Sirke olduğunu düşündüğünüz şeyi kolayca kaldırabiliyorsanız, o gerçekten de bir sirke değildir.

Bilinmesi gereken bir diğer önemli gerçek, bitlerin çok kolay dağılmaması ve kafa derisi üzerinde olmadıklarında uzun süre hayatta kalamamalarıdır. Bit sadece tarama yaparak hareket eder. Genellikle bitler bireyler arasında yalnızca kafa-kafa veya omuz-omuz teması ile yayılırlar. Benzer şekilde, bitler ve yumurtaları taraklar, fırçalar, şapkalar, çarşaflar veya yastık kılıfları yoluyla yayılabilir.

Bit enfeksiyonunu keşfettiğiniz gün, çocuklarınızın o gün kullandığı giysileri, yastık kılıfını ve yatak örtülerini sıcak su ile yıkamalısınız. Pelüş hayvanlarını birkaç günlüğüne kapalı plastik bir torbaya koymanız gerekir; böylece mevcut bitler kan ve hava almadıkları için birkaç gün içerisinde ölmüş olacaklardır.

 

Neden PEDIKAP, bit enfeksiyonunu tedavi etmekte ve bitlenmeye karşı korunmada en güvenli yoldur?

 

En önemli bilinmesi gereken hususlardan biri, bit tedavilerinin zararsız olmadığıdır. Bunlar, doğrudan çocuğunuzun kafasına koyduğunuz ve bir süre orada emilimi için bıraktığınız ürünlerdir. Popüler ürünlerin çoğu böcek ilaçlarından imal edilmiş olup, tüketicilerin genellikle derisine girmemesi önerilmektedir. Kısmen bu böcek ilacı ciddi yan etkilere neden olabilir – diğer konuların yanı sıra, rahatsız edici solunum ve deri enfeksiyonlarına da neden olabilir. Öyleyse neden zararlı olmayan aktif maddelerle formüle edilmiş tedaviler yerine böcek ilaçları ile çocuklarımızı tedavi edelim, değil mi ?

Farklı ürünler üzerinde yaptığım titiz araştırmadan sonra, PEDIKAP, %96’sı siklometikon ve %4’ü Dimetikon içerdiğinden, çocukların kullanmasında zararlı olmayan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Pedikap dimeticone %4 sıvı jel, çocukların saçlarına uygulamak için çok kolaydır. İlk uygulamanın ardından tüm bitlerin çocuklardan ve diğer aile bireylerinden uzaklaştığını fark edebilirsiniz. İlk uygulamanın ardından gözle görülür bir şekilde bit yumurtlarının çoğunun öldüğünü gözlemlersiniz. 6 gün sonra, ikinci uygulamadan sonra, tüm bitler tamamen yok olacaktır.

 

Siklometikon ve dimetikon nedir ve bit ve çocuk sağlığı üzerinde etkileri nelerdir?

 

Dimetikon, cildi veya saçları yağlamak veya dengelemek için sıklıkla kozmetikte kullanılan silikon bazlı bir polimerdir. Araştırmacılar düzenli olarak dimetikon uygulamakla ilgili endişelerini dile getirmekle birlikte, bit tedavisinde güvenli bir yöntem olarak sunulur. Amerika sağlık örgütü, FDA, Dimethicone kullanımını “güvenli” olarak nitelendirdi ve listeledi.

Siklometikon, berrak, alkolsüz ve kokusuz sıvı halde bir maddedir. Saç derisine daha kolay uygulanan pürüzsüz bir dokudur. Siklometikon genellikle parfüm, losyon, krem ​​ve saç bakım hatlarıyla harmanlanır. Şu anda kuruluk ve iritasyona meyilli ürünlerde kullanılmak üzere araştırılmaktadır. Cilt bakım ürünlerinde kullanıldığında, siklometikon, cildin yapışkan ya da yağlı yerine pürüzsüz ve nemli olmasını sağlar. Bu madde aynı zamanda petrol esaslı çözücülerin yerine geçebilir, böylece ozon tabakası üzerindeki etkileri azaltır. Siklometikonun dokusu gözeneklere girmeden veya cilt hücrelerine yapışmadan deriye yayılmasını sağlar.

 

PEDIKAP sprey ve şampuan uygulandığında, simetikon buharlaşır ve geride kalan dimetikon, bitin nefes aldığı gözenekleri bloklayarak bitin nefessiz kalmasını sağlayarak ve bitlerin ölmesine sebep olur.

 

Kaynak : Enbi Pharma 

www.enbipharma.com

 

Yorum yapılmamış