Bit şampuanı dendiğinde ilaç gibi algılansa da aslında genel yapı olarak diğerlerinden farksızdır. Diğerlerinden farkı saçtaki bitleri öldürmesidir. Bit genellikle çocuklarda olduğu için içeriği sıklıkla bebe şampuanı gibidir.

Baş Biti Tedavisi

En İyi Bit Şampuanı; Şu özellikleri taşımalıdır;

Zararlı madde içermemelidir

Çocuğu rahatsız etmeyecek yapıda olmalıdır

Gözleri yakmamalıdır

Saç bitini öldürmede %100 başarılı olmalıdır

Zararlı kimyasal içermemelidir

Kolay uygulanmalıdır.

Güzel kokmalıdır

Alerji yapmamalıdır

Kullanıldığı sürece yeniden bit gelmesini önlemelidir.

Her iki cinste de güvenle kullanılmalıdır.

Saçta kayganlık sağlamalıdır (sirkeleri temizlerken kırılmaması için)

En İyi Bit İlacı; Tüm bu özellikleri içeren tek başına şampuan bulmak mümkün değildir bu sebeple olması gereken tüm bu özellikleri içeren Pedicap Bit Temizlik Seti Hair Pharma İlaç Sanayi tarafından üretilip eczanelere vermiştir. Pedicap Bit Temizlik Seti sprey şampuan ve tararktan oluşan 3 farklı ürün içermektedir. Tek başına şampuanla tedavi olmak mümkün olsa da % 100 sonuç için önce sprey kullanılmalı sonrası dönemde şampuanı kullanılmalıdır. Sonraki bir yıl boyunca bitten korunmak mümkün olmaktadır. 2 haftada bir defa pedicap kullanmak çocuğunuzun tekrar bitlenmesini engeller. Bu özelliği sayesinde pedicap diğer tüm bit ilaçlarının önüne geçmiştir.

Bu veriler üzerinden düşünüldüğünde dimetikon adlı maddeyi içermelidir. Dimetikonlu şampuanla saç ıslatıldığında bitler, yavruları ve yumurtaları da ıslatılmış yani etrafı naylon gibi hava geçirmez bir tabakayla kaplanmış olur. Naylon poşet gibi biti çepeçevre sarar ve solunum borusunu tıkar, hayvanın nefessiz kalmasını sağlar. Nefes alamayan bit havasız kalır ve ölür. Yavru haldeki yavşaklar da aynı şekilde ölür ancak yumurtalar doğrulma zamanına göre yeterince etkilenmeyebilir bu sebeple bir hafta on gün sonra yumurtadan çıkabilecek yavrular için ikinci defa kullanması daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Bit şampuanın etkisi fizikidir yani sonuç kesindir. Parazit mutlaka boğularak ölür, ilacın bağımlılık yapmak yada etkisiz kalmak gibi bir riski yoktur. Zehir içeren ilaçlar gibi yan etki yapmaz.

Baş biti daha çok kreş okul gibi toplu yaşam alanlarından bulaşan bir parazittir. Tedaviden sonra tekrar bitlenme neredeyse kaçınılmaz bir sonuçtur yani çok sık bulaşan bir hastalıktır. Diğer taraftan yastık, şapka, tarak gibi eşyalardaki yumurtalarla tekrar olma ihtimali de göz önüne alındığında tekrarından korunmak için önlem alınmalıdır. Bu şekilde hem tedavi eden hem de 1 yıl boyunca yeniden bitlenmeyi engelleyen pedikap saç biti tedavi seti alıp spreyden sonra 1-2 haftada bir defa normal şampuan gibi kullanmak tekrar etmesi engellemek akıllıca bir yaklaşım olur.

Sonuç olarak

Çocuğu bitlenenler ev içinde yayılmasını engellemek için en kısa sürede tedavi etmeli, çocuğun okul veya kreşten tekrar alarak hastalanmaması için de koruyucu şampuanı iki haftada bir kullanması doğru bir yaklaşım olur.

Yorum yapılmamış