Yeni doğan ve bebek cildi erişkin bireylere kıyasla çok daha hassastır ve allerjik reaksiyona çok yatkındır.Bu nedenle bebek için şampuan seçerken bebekler için özel üretilmiş şampuanları tercih etmeliyiz. Normal insan vücudunda bulunan keratin , bizi çevresel faktörlere karşı üst düzey bir şekilde korurken, yine aynı keratin miktarı bebeklerin derilerinde oldukça az bir şekilde bulunmaktadır. Temizlik ve bakım ürünü seçerken bebeğin  derisinde  tahriş,alerji gibi sorunlara neden olmayacak ve bu tür sorunları engelleyebilecek  kalitede olması gerekir. Bu nedenle bebek için  şampuan seçerken dikkat etmelisiniz.

Bebek şampuanları

Bebek şampuanı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar:

Göz yakmayan şampuanlar tercih edilmeli.

İçeriğinde sabun ve deterjan oranı en düşük düzeyde olmalı.

İçeriğinde koku ve boya içeren kimyasallar olmamalı.

Alerjen madde içermemeli.

Çok köpürmemelidir,çünkü çok köpüren şampuanlarda kimyasal miktarı fazladır.

Ph değeri 7.5 (nötr) olmalıdır

Yetişkinler için üretilmiş şampuan kullanıldığında, bebeklerin ciltleri hassas olduğu için ve bağışıklık sistemleri yeterince gelişmediği  için erişkinlere yönelik  şampuanlar bebeklerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Erişkinlerin  vücudunda salgılanan yağında, çevresel faktörlere  karşı önemli  bir şekilde koruyuculuğu vardır,bebekler de ise ciltteki yağ salgısı azdır.Bu durum, bebeğin  dış etkenlere karşı daha dayanıksız ve korumasız olmasına neden olur.
Bebeklerin vücut su oranları erişkinlere göre daha yüksektir ve buna bağlı olarak nemli olan cilt,  bebeğin güzel görünmesini sağlasa da dış etkenlere karşı daha dayanıksız olmasına neden olan bir diğer etkendir. Aynı zamanda  bebeğinizin cildi bağışıklık sisteminin olgunlaşmasında ilk ve en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Bağışıklık sistemine önem vererek bu aşamayı bozmayacak bir şekilde kozmetik, bakım ürünleri tercih etmelisiniz Temizlik ve bakım ürünü olarak seçeceğiniz  şampuanda bu nedenle son derece önemlidir. Çünkü  cildi hassas ve dış etkenlere karşı korumasınız olan bebeğin  zarar görmemesi için en doğru ürünü almak gerekir

Bebeği yıkadıktan sonra vücudunda alerji yada tahriş varsa bu bebek bakımında kullandığınız ürünlerden kaynaklanıyordur.Bunun nedeni  ise kullandığınız şampuanların içeriğindeki  parfüm ve diğer kimyasallardır.Yapılan çalışmalar da bebek cildine zarar vermediği kanıtlanmış şampuanları  tercih edebilirsiniz.Eğer bu konuda yinede sıkıntı duyuyorsanız çocuğunuzun hekimine danışabilirsiniz. Yapılan çalışmalar da risk ve tehlike taşıdığı tespit edilen 26 farklı kimyasal katkı maddesinin bebek şampuanların da bulunmaması gerekir bu da  Avrupa Birliği tarafından duyurulmuştur.

. Eğer bebeğiniz için seçtiğiniz  şampuan organik içeriğe sahip bir ürün ise bu seferde sertifikalı ve ilgili bakanlıklarca üretim – satış izni olan ürünleri tercih etmelisiniz. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişim gösterebilmesi için doğru  bakım ürünlerini tercih etmelisiniz.

Yorum yapılmamış