ARGAN YAĞLI ŞAMPUAN VE FAYDALARI

Argan yağlı şampuan kullanımı ve faydalarından önce, argan yağı nedir ve de hem cilde hem de saça ne gibi faydaları vardır onları anlatmak gerekir.

Günümüzde daha da popüler olmaya başlayan, cilt ve saç sağlığı için en değerli ve en etkili etken maddelerin başında Argan Yağı gelmektedir. Argan yağı uzun seneler Faslı kadınların güzellik sırrı olmuş ve de doğanın gerçek bir hediyesi olarak kabul edilmiştir.

ARGAN YAĞI NEDİR ?

Argan, aslında Fas’ın güneybatı bölgesinde yetişen bir ağaçtır. Bu ağacın bademe benzer sert bir meyvesi vardır. Bu sert meyvenin içeresinde de yumuşak bir çekirdek bulunur. Argan yağı da, işte bu sert kabuğun içerisinde bulunan bu nadide yumuşak çekirdeğin soğuk baskı yöntemiyle damıtılmasıyla elde edilir.  Berberiler, uzun yıllar Fas’ın şiddetli çöl rüzgârlılarının ciltlerinde oluşturdukları kuruluk ve tahribatları iyileştirmek, yumuşatmak ve nemlendirmek üzere bu iyileştirici, nemlendirici ve rahatlatıcı yağı kullanıyorlardı. O dönemlerde bile,  kalp damar rahatsızlıklarının tedavisine yardım ettiği de biliniyordu.  2000’li yıllarda Dünya Fas topraklarından çıkan bu şifalı yağ ile tanıştı ve mucizelerinden faydalanmaya başladı. Şimdi de eczanelerde de sizlere sunulan dermokozmetik ürünlerin içeriğinde yer almaktadır.

ARGAN YAĞININ CİLDE FAYDALARI NELERDİR ?

Argan yağı öncelikli olarak güçlü bir nemlendiricidir. Aynı zamanda antioksidan ve cilt canlandırıcı  özellikleri ile de dermokozmetik ürünlerin içeriğinde etken madde olarak kullanılır.

Argan yağı içeriğinde hücre sağlığı için son derece önemli zengin yağ asitlerine sahiptir. Bu yağ, cildin üzerindeki Hidrolipid dokuyu güçlendirir ve böylece cildin nemini korur. Bu yağlı asitler aynı zamanda yara izlerini azaltmakta çok etkilidir. Özellikle de çatlamış deri ve yanık izlerinin tedavisinde onemli bir rol oynarlar ve de tedaviye destek sağlarlar. Kuru ciltleri nemlendirip, cildin gerginliğini azaltarak cildi ferahlatır ve de ayrıca iyileşmeyi hızlandırır. Argan yağının % 36’sı linoleik asitten yani omega 6’dan oluşur. Linoleikasit yağı, cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirir ve hücreler arasındaki alışverişi artırır. Bu özellikleri ile özellikle kuru, yaşlanmış ve kırışmış ciltlerde çok başarılı sonuçlar yaratır.

İçeriğindeki yağ asitleri kırışıklıkların oluşmasını geciktirir ve cilt sıkılığını artırır. Cildin esneklik ve elastikiyetini korumada, zamana direnç gösteren ilginç bir etkiye sahiptir. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Argan yağı içerisinde yüksek oranda E vitamini içerir, bu oran zeytin yağındaki oranin 3 katı kadardır. İçerdiği E vitamini sayesinde, toksin yapıya sahip olan serbest radikallerin oluşturacağı hasarlara karşı hücreyi korur. Hücre çeperindeki yağ asitlerinin kalitesini koruyarak hücrelerin sağlığını korur. Yapısındaki steroller, mikro dolaşımı artırarak, cildin ve saçın parlaklığını artırır. Ayrıca bu özelliği enflamatuar etkileri azaltarak yaşlanma ve UHV gibi zararlı ışınlara karşı ciddi ve de doğal bir koruma özelliği sağlar. Ayrıca stres, sigara, çevre kirliliği gibi olumsuz dış etkenlerden hücreleri koruyarak cildin sağlığını güçlendirir. Yapısındaki güçlü antioksidan etkisiyle ciltteki tahriş ve iltihaplanmayı engeller.

Cilt hücrelerini besleyen argan yağı, anti-aging özelliği ile hücre yenilenmesini sağlar. Cildi nemlendiren argan yağı cilde pamuksu bir yumuşaklık katarak içindeki E vitamini ile cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Argan yağının içeriğinde yararlı yağ asitleri cildi yağlandırmaz ve cildi tahriş etmez. Yüz ve boyun dahil olmak üzere tüm vücuda uygulanabilir. Cilt için tamanu yağı ile birlikte zenginleştirilmiş Tamanu ve Argan yağlı kremi kullanabilirsiniz.

 

ARGAN YAĞI : SAÇ VE ŞAÇ DERİSİ SAĞLIĞI

Argan yağı aynı zamanda D-panthenol (vitamin B5), buğday yağı ve B vitaminleri açısından da zengin bir yağdır.  Bu madde saç ve saç derisi temizliğinde oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca D-panthenol saçın nemlenmesinde, beslenmesinde son derici yararlıdır. Söz konusu madde saçı nemlendirerek tarama kolaylığı sağlar, saç uçlarındaki kırılmaları, saç hasarlarını engeller. Özellikle çok fazla kuaför işlemine (saç boyası, fön ile aşırı ısı vb) maruz kalan saçların bakımı için argan yağlı ürünler önerilir. Saçlara yumuşaklık sağlar bu bağlamda doğal bir saç kremi işlevi gibi etki sağlar.

Argan yağı ayrıca E, F, C, A vitaminleri ile omega 6 ve omega 9 bakımından zengin yağlar içerir. Argan yağı içeren şampuanların saç diplerine hafifçe masaj yaparak uygulanması ve durulamadan 2-3 dakika kadar bekletilmesi önerilir. Böylelikle aktif maddeler ve vitaminler saç derisine nüfuz edebilir. Problemli bir saçınız varsa Argan Yağlı Serum da kullanabilirsiniz ve de böylece tam bir bakım sağlayabilirsiniz. Çok fazla zaman kaybetmeden ve de uğraşmadan, sadece günlük rutininize argan yağlı ürünleri eklediğinizde bile saçlarınızdaki farkı göreceksiniz. Şampuanlarda ve saç serumlarına olabildiğince bitkisel yağları içeren ürünler tercih edilmelidir. Moos Argan Yağlı Serum, ısırgan otu, buğday özü ve trichogen kompleksi içerir. İçeriğindeki zengin bileşim ile saç köklerini besler, hücre onarımı yapar, saçı nemlendirir ve saç kırılmalarını engeller. Boya ve paraben içermez. pH 5,5’tir.

Kullanımında ise dikkat edilmesi gereken nokta, saçta 45 ila 60 dakika kadar kalmasını sağlayınız. Dilerseniz gün boyu saçınızda kalabilir.  Moos Argan Şampuan ya da Moos Isırgan Otlu Şampuan ile yıkayarak durulamanız tavsiye edilir. Islak ve kuru saça uygulanabilir. Haftada en az 3 kez, kür olarak da en az 3 ay sürekli kullanımı önerilir. Sonuç almak için düzenli kullanımı çok önemlidir.

 

Moos Argan Şampuan ise, içeriğindeki zengin yağ, D-panthenol (vitamin B5), buğday yağı sayesinde saçı derinlemesine besler ve nemlendiri. Saç kırılmalarını engeller, kırılan saçları onarır.

  • Saç ve saç derisini nemlendirir, kepek şikayetlerini giderir,
  • Saçları canlandırır, onarır ve de daha canlı ve gür görünmelerini sağlar,
  • Saç kırıklarını onarır, saçlara doğal bir yumuşaklık verir.

 

Kaynak : Enbi Pharma

 

 

Yorum yapılmamış